Stowarzyszenie Młodzi Demokraci kończy 15 lat. Z tej okazji poszerzy grono swych honorowych członków o prof. Władysława Bartoszewskiego i posła PO Sławomira Nowaka, do niedawna szefa gabinetu premiera Donalda Tuska.

Młodzieżówka PO ma już 13 członków honorowych. Jest wśród nich Donald Tusk, ale też politycy, którzy rozstali się z Platformą – Paweł Piskorski (dziś lider Stronnictwa Demokratycznego), Maciej Płażyński (poseł niezrzeszony), Andrzej Olechowski (szef rady programowej SD) i Zyta Gilowska (wicepremier i minister finansów w rządach PiS).

– Mam sentyment do tej organizacji, w końcu pomagałem ją zakładać – mówi „Rz” Piskorski. – Nie zamierzam w żaden sposób manifestować niezadowolenia, że tytuł honorowego członka dostanie Sławomir Nowak, i na pewno nie zrzeknę się mojego tytułu. Uważam, że taka manifestacja byłaby ze wszech miar niestosowna.

Także Nowak ma duży sentyment do Młodych Demokratów. – To są sympatyczni, ideowi młodzi ludzie. Każda partia musi pamiętać o swoim zapleczu, także o tych, którzy zaczynają swoją przygodę z polityką – mówi były szef gabinetu premiera. Jego zdaniem taka, a nie inna, lista członków honorowych wynika z doświadczeń historycznych ugrupowania. – Mam nadzieję, że to nie jest żaden prognostyk – żartuje.

Honorowym członkiem zostanie też prof. Władysław Bartoszewski – pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, były szef MSZ, uczestnik powstania warszawskiego i opozycjonista w czasach PRL.

– To wybitna postać, wszyscy go podziwiamy, dlatego bardzo się ucieszyliśmy, kiedy zgodził się zostać naszym członkiem honorowym – podkreśla Dariusz Dolczewski, szef Młodych Demokratów. O Nowaku mówi: – Przez wiele lat był przewodniczącym stowarzyszenia, do tej pory bardzo nam pomaga, często angażuje się w nasze działania.

Feta urodzinowa młodzieżówki ma się odbyć w przyszły weekend (23 – 25 października) w Trójmieście. Organizatorzy liczą, że odwiedzi ich premier Tusk. Zaprosili też kilku ministrów, m.in. szefów resortu infrastruktury Cezarego Grabarczyka, sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego, finansów Jacka Rostowskiego, kultury Bogdana Zdrojewskiego. – Minister Grabarczyk będzie miał wystąpienie w ramach naszego  panelu dotyczącego rozwoju Polski – mówi Dolczewski.

Prof. Bartoszewski w uroczystościach nie weźmie udziału. – Nie będzie mógł pojechać do Sopotu z powodu innych obowiązków. Odniósł się jednak do inicjatywy Młodych Demokratów bardzo pozytywnie – zapewnia Marcin Barcz z Biura Pełnomocnika ds. Dialogu.

Zaproszeń nie dostali niektórzy członkowie honorowi, np. Piskorski. – Nie dziwię się, byłoby to dla tych młodych ludzi bardzo ryzykowne – mówi lider SD.

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ