Wołodymyr Zełenski w drugiej turze wyborów prezydenckich pokonał obecnego prezydenta Petro Poroszenkę. Komik wielokrotnie podkreślał, że nie ma powiązań w najbogatszymi biznesmenami w kraju.

Tymczasem jego małżonka kupiła mieszkanie w ekskluzywnym kompleksie "Imperator" nad Morzem Czarnym za cenę o wiele niższą od rynkowej.

Agencja Reutersa próbowała ustalić, dlaczego mieszkanie zostało zakupione po tak niskiej cenie. Ani prezydent-elekt, ani jego małżonka nie skomentowali tych doniesień. Sztab Zełenskiego powiedział, że w związku z tym zakupem wszystkie podatki i opłaty zostały dokonane, a nieruchomość została zakupiona zgodnie z prawem. Dodano, że cena mieszkania była zgodne z ówczesnym poziomem rynku.

Biznesmen Ołeksander Buriak odmówił komentowania tej sprawy. 

Żona Zełenskiego, Olena Zełenska, kupiła trzypokojowe mieszkanie na półwyspie Krymskim za 163 tys. dolarów w kwietniu 2013 roku. Metr kwadratowy mieszkania kosztował około 1263 dolarów. Tymczasem ceny w tym miejscu w 2012 roku wahały się od 3500 do 4000 dolarów za metr kwadratowy. Inne mieszkanie w tym kompleksie zostało wystawione w tym czasie za 2800 dolarów za metr kwadratowy.

Agent nieruchomości na Krymie, który anonimowo wypowiadał się w tej sprawie, powiedział, że podobne mieszkania sprzedawano w 2013 roku za około 2500 do 3000 dolarów za metr. Ceny czasami dochodził do 5000 dolarów.

Buryak jest byłym posłem ukraińskiego parlamentu. Wraz ze swoim bratem Sergiejem kontrolował ukraiński Brokbiznesbank co najmniej od 2010 r. do momentu sprzedaży większościowego pakietu akcji w połowie 2013 r.

Przeciwnicy Zelenskiego oskarżają go o bycie pionkiem Ihora Kołomojskiego, jednego z najbogatszych ludzi na Ukrainie, którego firma medialna ściśle współpracowała z produkcją telewizyjną komika. Zarówno Zelenskiy, jak i Kołomojski zaprzeczają tym oskarżeniom.