Dziecięce buciki są, w tym kontekście, symbolem walki z pedofilią. W ramach akcji Baby Shoes Remember, organizowanej w przeszłości m.in. w Irlandii, buciki takie są wieszane np. na ogrodzeniach wokół kościołów.

Wcześniej Nitras pytał z mównicy dlaczego, skoro z raportu Kościoła ws. pedofilii duchownych po 1989 roku wynika, że 382 księży dopuściło się czynów pedofilskich, w więzieniach siedzi obecnie tylko dwóch. - To gdzie jest 380, o których mówi raport kościelny? - pytał dodając, że sprawa jest wyrzutem sumienia dla wszystkich obecnych na sali sejmowej.

Po tym jak Nitras zostawił buciki na pulpicie przed Kaczyńskim w stronę odchodzącego posła PO odrzucił je siedzący obok prezesa PiS wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Wtedy Nitras chciał jeszcze raz położyć je przed prezesem PiS, ale na jego drodze stanęli m.in. Marek Suski i Patryk Jaki.

Ostatecznie Sejm znowelizował Kodeks karny, ale w głosowaniu nie brali udział posłowie PO i Nowoczesnej.

Nowelizacja Kodeksu karnego to pokłosie premiery filmu braci Sekielskich.

Film Tomasza i Marka Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" miał premierę w serwisie YouTube 11 maja. Film opowiada historie osób, które w dzieciństwie były molestowane przez księży Kościoła katolickiego.

Bracia Sekielscy ujawnili m.in. nieznane dotychczas fakty dotyczące czynów pedofilskich, jakich dopuszczali się były kapelan prezydenta Lecha Wałęsy, ks. Franciszek Cybula oraz honorowy kustosz sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej ksiądz Eugeniusz M.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Czytaj także:

Pedofilia wchodzi w kampanię

Kościół nie ma swoich więzień

Strajk wiernych to nie jest dobry pomysł

Prymas Wojciech Polak mówiąc o filmie Sekielskich podkreślał, że film nie jest atakiem na Kościół. - Wręcz przeciwnie, (...) to jest jeszcze jeden element do naszej walki, do naszego zmagania się z pedofilią - przekonywał.

Z kolei kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski w rozmowie z "Rzeczpospolitą" i Onetem przeprosił "osoby pokrzywdzone za ból, łzy, za cierpienie". - Każdy kadr, każda scena, każda historia opowiedziana w tym filmie wbija w fotel. Poruszyła mnie ogromna tragedia, ogromny ból osób skrzywdzonych - mówił.

Po premierze filmu opozycja zaczęła domagać się powołania niezależnej komisji z udziałem świeckich ekspertów, która miałaby zająć się sprawą pedofilii w Kościele.

Press Club Polska przyznał braciom Sekielskim nagrodę specjalną za film "Tylko nie mów nikomu".