Po przeliczeniu głosów z 82,79 proc. komisji wyborczych Platforma Obywatelska uzyskuje 26,10 proc. wszystkich głosów oddanych w wyborach - wynika z danych podanych przez PKW.

- Przede wszystkim trzeba podziękować wyborcom, wszystkim wyborcom, którzy pobili rekord frekwencji. A ja chciałbym podziękować wyborcom Koalicji Obywatelskiej, którzy mimo nagonki, mimo ataku, mimo wielkiej machiny propagandowej PiS-u zdecydowali się na nas zagłosować - mówił w Radiu Zet Schetyna.

Na pytanie czy taki wynik wyborczy KO, która wyraźnie przegrała z PiS-em oznacza, że obecny lider Platformy, Grzegorz Schetyna, odejdzie ze stanowiska, Siemoniak odparł, że Platforma ma "demokratyczny sposób wyboru przewodniczącego".

- Ja na pewno nie jestem taką osobą, która kogokolwiek chciałaby tutaj oceniać, rozliczać parę godzin po wyborach. Czekamy na wyniki, będziemy mieć posiedzenia statutowych gremiów i będziemy oceniać. Zobaczymy, co, jak i gdzie. - dodał.

Mówiąc o Schetynie Siemoniak stwierdził, że wykonał on "ogromną pracę". - Szkoda że jego projekt Koalicji Europejskiej, ten z wyborów do Parlamentu Europejskiego z powodu dystansu naszych partnerów, wystąpienia naszych partnerów z tego projektu nie przetrwał, bo dzisiaj widać, że siła opozycji w procentach przynajmniej tych sondażowych jest większa niż siła PiS-u i być może, gdybyśmy poszli razem, to Polska mogłaby inaczej wyglądać - ocenił.

Według Siemoniaka szeroka koalicja całej opozycji w formule znanej z wyborów do PE "może dałaby zwycięstwo". - Dziś ważne jest to, żeby opozycja parlamentarna współpracowała - dodał.

Na pytanie o źródła porażki Koalicji Obywatelskiej Siemoniak wskazał na "zmasowaną machinę propagandową PiS, do której instytucje państwowe, media publiczne zostały zaprzęgnięte".

Na pytanie o to, kto będzie kandydatem opozycji na prezydenta w wyborach w 2020 Siemoniak odparł, że jest "za wcześnie, żeby o tym mówić". - Mamy na pewno bardzo mocne opcje, mówiłem o tym też ja kilka razy. Myślę o Donaldzie Tusku, myślę o Małgorzacie Kidawie-Błońskiej. Jeśli potwierdzi się jej wysoki wynik w Warszawie, to myślę, że jest naturalnym kandydatem na prezydenta. O Donaldzie Tusku mówiłem wcześniej, wszystko zależy od jego decyzji - dodał.