– U nas mówi się: spójrz mi prosto w oczy, dlatego zakrywanie twarzy jest nie na miejscu i powinno zostać zabronione gdzie tylko to pod względem prawnym jest możliwe – zaapelowała Merkel we wtorek na kongresie CDU w Essen. Obecnych na sali 1000 delegatów skwitowało to brawami. CDU chce zabronić noszenia burki, islamskiego stroju zakrywającego twarz kobiety, np. przed sądem, w czasie kontroli policyjnych i w ruchu drogowym.

Jednocześnie Merkel skrytykowała ostro rosnącą agresję i nawoływanie do nienawiści w Internecie. – Można czasem odnieść wrażenie, że ludzie, którzy już dłużej żyją tutaj w Niemczech powinni koniecznie pójść na kurs integracyjny – powiedziała Merkel apelując o wzajemny szacunek w sieci. – W Internecie niekiedy puszczają wszystkie hamulce, na skalę, którą trudno sobie wyobrazić – dodała.

Po swoim przemówieniu Merkel została po raz dziewiąty wybrana na przewodniczącą CDU. Otrzymała 89,5% głosów delegatów. To drugi najgorszy jej wynik w dotychczasowej karierze jako szefowej partii.