- Chciałam powiedzieć o bardzo ważnej sprawie. Każdego dnia pojawia się tysiące różnego rodzaju informacji, czasami przykrywają te najistotniejsze. Chciałam zwrócić dziś na rzecz bardzo istotną. Od ponad półtora roku rząd realizuje ambitny, kompleksowy projekt mający pobudzić polską gospodarkę. Zwracałam uwagę, że dominującym tematem będzie rozwój gospodarki - powiedział premier Szydło.

- Ten kompleksowy plan jest wprowadzany przez SOR, przez projekty rozwojowe ale i projekty społeczne. Wczorajsze dane pokazują, że kierunek który wybraliśmy, został potwierdzony. Wczorajsze dane pokazują, że gospodarka plus jest faktem. Te wyniki są możliwe dzięki wprowadzonym przez nas projektom pro-rozwojowym - dodała

- To przede wszystkim przedsiębiorcom należą się podziękowania. To właśnie przedsiębiorcy są motorem polskiej gospodarki. Możemy jasno powiedzieć, że wszystkie te zmiany, które są wprowadzane, przygotowywane przez naszych ministrów przynoszą dobre efekty. Będziemy te zmiany wprowadzali w tym roku, będą kolejne propozycje dla przedsiębiorców - zapowiedziała Szydło.

- O 11,% wzrosła produkcja przemysłu w marcu 2017 r. 7,9% - tyle odnotowaliśmy, taki wzrost odnotowaliśmy sprzedaży detalicznej. 17,2% o tyle wzrosła produkcja budowlana. 8,2% - tyle wyniosła stopa bezrobocia. Te wskaźniki pokazują, że polska gospodarka rozwija się coraz szybciej, że sytuacja materialna polskich rodzin się poprawia. I to jest nasz cel. Dla nas programy prospołeczne stanowią koło zamachowe gospodarki. Wielu wątpiło, mówiło że nie stać nas na to. 500+ sprawiło, że ubóstwo wśród dzieci niemal całkowicie zniknęło, ale i budżet wytrzymał. Dzisiejsza dobra sytuacja gospodarcza to jest też efekt innych projektów: Plan Odpowiedzialnego Rozwoju, uszczelnienie sytemu podatkowego, obniżenie CIT dla mikroprzedsiębiorców. Walczymy z szarą strefą, dochody budżetu są wyższe. To są zmiany wprowadzone przez Ziobrę, ściągalność podatków jest sprawiedliwa. Dziś uczciwi przedsiębiorcy nie tracą przez tych, którzy oszukiwali i wyłudzali. To daje konkretny efekt. Polska gospodarka rozwija się coraz lepiej. Będziemy nadal kontynuować te działania, które zmierzają do tego, by przedsiębiorcy mieli lepsze warunki do działania. Chodzi nam przede wszystkim, by podnosić jakość życia Polaków - relacjonowała wyniki Szydło.

- W niedzielę z kanclerz Merkel będę otwierać targi w Hannowerze. Polska jest po raz pierwszy partnerem tych targów. To pokazuje, że jesteśmy liczącym się państwem, liczącą się gospodarką, z którą inni chcą współpracować. Mówię o tym, by podziękować polskim przedsiębiorcom. O tym warto przypominać. Snucie bajki o zielonej wyspie - na pewno pamiętacie o tym. Ale czym się zakończyła? Cytując poprzedników zakończyła się "kamieni kupą", bezrobociem, upadkami polskich firm. Na mapie z zieloną wyspą była Polska i Grecja. Za naszych poprzedników Polska szła drogą Grecji. Przed nami wiele pracy, ten rok będzie upływał pod hasłem spraw gospodarczych i rozwoju. Będziemy wprowadzać zmiany, które sprawią, że gospodarka będzie rozwijać się jeszcze szybciej. Plan Odpowiedzialnego Rozwoju jest rozwijany przez wiele resortów. Prawdziwym naszym celem jest to, by rozwój służył obywatelom - mówiła dalej Szydło.

Dymisje w rządzie?

Premier Szydło powiedziała, że nie planuje odwołania ze stanowiska Antoniego Macierewicza. - Nie rozważam zmiany na stanowisku szefa MON. O zmianach w rządzie nie opowiada się, tylko się je przeprowadza. To jest najlepsza odpowiedź na pytanie. Bardzo wyraźnie podkreślam, że nie ma w tej chwili dyskusji o zmianach w polskim rządzie. Decyzja dot. Berczyńskiego - to jest decyzja, którą podejmuje szef MON. Kwestie dotyczące działania podkomisji to kwestie, które nadzoruje MON. Pan doktor podał się do dymisji - odpowiedziała Szydło.