Od 1 kwietnia 2020 r. mają obowiązywać nowe daniny określane jako „prozdrowotne". Według opublikowanego w piątek projektu ustawy mają one objąć napoje alkoholowe sprzedawane w opakowaniach o objętości do 300 ml, napoje bezalkoholowe z zawartością substancji słodzących i aktywnych, a także usługi reklamowe dotyczące tzw. suplementów diety.

Opłata od małych buteleczek alkoholi (zwanych popularnie „małpkami") ma wynieść 1 zł od każdej. Nowa danina od reklam suplementów diety ma wynieść 10 proc. wartości usługi reklamowej. Będzie dotyczyć zarówno podmiotów zamawiających takie reklamy, jak i ich producentów. Firmy te mają wpłacać tę daninę na konto swoich urzędów skarbowych.

Opłata od napojów słodzonych i energetycznych jest przewidziana dla produktów, które zawierają różne substancje słodzące oraz kofeinę, taurynę i guaranę. Za każdy litr napoju zawierającego jedną substancję słodzącą trzeba będzie zapłacić 70 groszy, gdy napój zawiera dwie takie substancje – 80 groszy, a dodatkowo za zawartość substancji aktywnej – 20 groszy. Ministerstwo Zdrowia zauważa, że podobne daniny od słodkich napojów wprowadzono już w niektórych krajach europejskich, w tym w Finlandii, Francji, Irlandii i Wielkiej Brytanii.

Czytaj także:

Podatek cukrowy do końca 2022 r.

Wydatków na te wszystkie opłaty nie będzie można traktować jako kosztu uzyskania przychodu dla celów podatków dochodowych.

Ministerstwo Zdrowia uzasadnia nałożenie tych opłat względami zdrowotnymi, m.in. postępującą otyłością dzieci i młodzieży sięgających po napoje słodzone. Z kolei tak zwane małpki są często nabywane przez osoby uzależnione od alkoholu. Zauważono także, że suplementy diety, chociaż w założeniu mają wspomagać zdrowie, w rzeczywistości są nadużywane.

„Zaciera się granica pomiędzy koniecznością zażywania suplementów diety a stosowaniem ich bez uzasadnienia" – pisze resort zdrowia w uzasadnieniu projektu. Wskazano też, że rynek tych produktów osiągnął w Polsce wartość aż 5,4 mld zł, a w ciągu najbliższych pięciu lat będzie rósł o około 5 proc. rocznie.

Nowe opłaty w 2020 r. mają przynieść Skarbowi Państwa, samorządom i Narodowemu Funduszowi Zdrowia łącznie 2,3 mld zł, a w kolejnych latach – po ponad 3 mld zł.

Etap legislacyjny: konsultacje publiczne