Ta interpretacja ucieszy wszystkich, którzy mają problemy z określeniem wartości otrzymanych w spadku rzeczy. Fiskus potwierdził, że jeśli w pierwszym zgłoszeniu popełniliśmy błąd, to możemy je skorygować, nie tracąc prawa do zwolnienia z podatku.

Chodzi o ulgę dla najbliższej rodziny (tzw. zerowa grupa). Zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn przysługuje małżonkowi, zstępnym (dzieci, wnuki), wstępnym (rodzice, dziadkowie), pasierbowi, rodzeństwu, ojczymowi i macosze. Są zwolnieni z podatku, jeśli zgłoszą spadek w urzędzie skarbowym. Nie trzeba tego robić, gdy jego wartość (po zsumowaniu z wcześniej nabytym majątkiem) nie przekracza 10 434 zł (przed 13 października 2022 r. było to 9637 zł).

Zgłoszenie składamy na formularzu SD-Z2. W jakim terminie? W ciągu sześciu miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, dnia zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia lub wydania europejskiego poświadczenia spadkowego.

W zgłoszeniu wpisujemy dane dotyczące nabytych w spadku rzeczy lub praw majątkowych. Tak też zrobiła kobieta, która dziedziczy po ojcu. Z notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia wynika, że przysługują jej trzy szesnaste spadku. Kobieta wysłała SD-Z2 w terminie. Już po jego złożeniu zauważyła, że nieprawidłowo podała powierzchnię dziedziczonego gruntu i budynku, uwzględniając jedynie udział ojca we współwłasności małżeńskiej, a nie rzeczywistą powierzchnię. W efekcie w zgłoszeniu wpisana została tylko połowa faktycznego metrażu. Błędnie wskazała też wartość rynkową nieruchomości (udziału).

Czytaj więcej

Kto wypłacił zachowek, odzyska część podatku od spadków i darowizn

Czy może złożyć korektę zgłoszenia? Czy nie utraci prawa do zwolnienia z podatku (w zamieszczonej w bazie resortu finansów interpretacji wymazano daty, ale z kontekstu wynika, że korekta będzie składana już po sześciu miesiącach od dnia zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia)?

Kobieta twierdzi, że korekta nie pozbawi jej zwolnienia, w pierwotnym zgłoszeniu wskazała bowiem wszystkie składniki majątku spadkodawcy. Poprawi jedynie dotyczące ich dane.

Fiskus przypomniał, że na korektę deklaracji pozwala art. 81 ordynacji podatkowej. Ma ona na celu poprawienie błędu, który został w niej popełniony. Skarbówka przyznała, że korekta może dotyczyć także błędnych informacji w zgłoszeniu SD-Z2. Na przykład wielkości nabytego udziału w rzeczy lub prawie majątkowym, miejsca ich położenia lub wartości rynkowej.

Oznacza to, że kobieta może poprawić wcześniejsze błędy. „Jest Pani uprawniona do złożenia korekty zgłoszenia, jeżeli w poprzednim wykazała Pani w niewłaściwej wysokości powierzchnię i wartość przedmiotów nabytych w spadku” – czytamy w interpretacji.

I najważniejsza sprawa: „Korekta dotycząca wielkości i wartości nabytych w spadku przedmiotów pozostanie bez wpływu na Pani prawo do skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn” – podsumował dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Numer interpretacji: 0111-KDIB2-3.4015.127.2022.1.MD