Czy wszystkie kwoty, które dostaliśmy w zeszłym roku, należy wykazać w podatkowym zeznaniu? O to często pytają czytelnicy.

Spójrzmy na jedną z przedstawionych redakcji spraw. Czytelniczka razem z mężem mieszkała w domu, który jest jej własnością (małżonkowie mają rozdzielność majątkową). Wskutek konfliktu musiała się z niego wyprowadzić. Rozwiodła się z mężem i kilka lat później wystąpiła do sądu z pozwem o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z domu, w którym były małżonek cały czas mieszka. Sąd stanął po jej stronie. Czy otrzymane od męża pieniądze trzeba opodatkować, czy nie powinny być zwolnione z PIT jako odszkodowanie? – pyta czytelniczka.

Czytaj także: W trakcie rozwodu nie ma ulgi w PIT

– Wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z rzeczy, w tym wypadku nieruchomości, pomimo że często nazywane jest odszkodowaniem, w rzeczywistości ma nieco inne znaczenie. Nie wiąże się z naprawieniem wyrządzonej właścicielowi szkody, lecz z oczekiwaną zapłatą, którą mógłby otrzymać w razie zawarcia umowy najmu – tłumaczy Natalia Szymocha, konsultantka podatkowa w ATA Finance. Przypomina, że odszkodowania i zadośćuczynienia otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej są faktycznie zwolnione z podatku (z pewnymi wyjątkami, szczegóły znajdziemy w art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o PIT.)

– Z opisu sprawy wynika jednak, że kwota otrzymana przez czytelniczkę nie jest odszkodowaniem ani zadośćuczynieniem. Stanowi zapłatę za korzystanie z nieruchomości. Powinna być zatem wykazana w zeznaniu rocznym i opodatkowana – podkreśla Natalia Szymocha.

Fiskus potwierdza to w interpretacjach. W sprawie dotyczącej wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z gruntu podkreślił, że takie wynagrodzenie nie stanowi odszkodowania, lecz sposób regulowania stosunków między właścicielem a nieuprawnionym posiadaczem. Wiąże się bowiem z posiadaniem samoistnym, a nie z wyrządzeniem szkody w jakiejkolwiek postaci. Nie może więc korzystać ze zwolnienia z podatku.

Zdaniem fiskusa wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z rzeczy stanowi przysporzenie majątkowe mające konkretny wymiar finansowy. Zalicza się je do przychodów z tzw. innych źródeł. Wynagrodzenie dolicza się do pozostałych przychodów w zeznaniu PIT-36 i po wyliczeniu dochodu nalicza podatek według skali (interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, nr 0112-KDIL2-1.4011.21.2020.1.KF).

Inna czytelniczka zapytała o opodatkowanie kwoty stanowiącej zwrot kaucji, którą dostała z towarzystwa budownictwa społecznego. Kilkanaście lat temu wpłaciła 4 tys. zł, teraz otrzymała, po rozliczeniu zaległości czynszowych, 1,9 tys. zł.

– Ta kwota nie jest opodatkowana, nie trzeba jej wykazywać w zeznaniu rocznym. Kaucja to świadczenie zwrotne, stanowi jedynie zabezpieczenie prawidłowego wykonania postanowień umowy najmu. Zwrot kaucji nie jest przysporzeniem majątkowym – wyjaśnia Natalia Szymocha.

Autopromocja
RADAR.RP.PL

Przemysł obronny, kontrakty, przetargi, analizy, komentarze

CZYTAJ WIĘCEJ