Czytaj w poradniku:

Czytaj więcej

Walka ze smogiem daje podatkowe korzyści

Podstawowa rzecz: wydatki na ekologiczne ocieplenie domu możemy odliczyć od dochodu. Dzięki temu zmniejszy się podstawa opodatkowania i finalnie mniej zapłacimy fiskusowi. Maksymalna kwota odliczenia wynosi 53 tys. zł.

Czytaj więcej

Nie tylko fotowoltaika, ulga jest też na okna i drzwi

Z ustawy o PIT wynika, że premiowana ulgą inwestycja powinna stanowić przedsięwzięcie termomodernizacyjne. Pojęcie to jest zdefiniowane w art. 2 pkt 2 ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Na przykład takim przedsięwzięciem jest zamiana źródeł energii na odnawialne albo ulepszenie, w wyniku którego zmniejsza się zapotrzebowanie na energię. Co więc konkretnie powinniśmy kupić, aby fiskus nie zakwestionował odliczenia?

Czytaj więcej

Ulga termomodernizacyjna: prawie każdy ma prawo do odliczenia

Wydatki na ekologiczne ocieplenie domu wykazujemy w zeznaniu rocznym. Kwotę odliczenia wpisujemy do załącznika PIT/O. Kto może skorzystać z tej preferencji?

Czytaj więcej

Ulga termomodernizacyjna: skarbówka zakwestionuje odpis na nieskończony dom

Nie można odliczyć wydatków poniesionych w trakcie budowy domu. Musi być już wybudowany – podkreśliło Ministerstwo Finansów w wydanych dwa lata temu objaśnieniach w sprawie ulgi na smog. I urzędnicy konsekwentnie się tego stanowiska trzymają, odmawiając preferencji tym, którzy założyli ekologiczne ogrzewanie jeszcze przed zakończeniem budowy.