[srodtytul]...nie dla wspólników spółki cywilnej...[/srodtytul]
Dwóch techników dentystycznych założyło spółkę cywilną. Dostarczają protezy dentystyczne i sztuczne zęby. Uważają, że zwolnienie z VAT przysługuje niezależnie od tego, czy wykonują swój zawód w firmie jednoosobowej, czy spółce cywilnej. Inne zdanie miała [b]Izba Skarbowa w Warszawie. W interpretacji z 16 października 2008 r. (IPPP2/443-1139/ 08-3/ASi)[/b] podkreśliła, że spółka cywilna „jako podmiot gospodarczy nie posiada uprawnień technika dentystycznego. Uprawnienia takie, będące potwierdzeniem posiadania konkretnych umiejętności, mogą być przyznane wyłącznie personalnie konkretnej osobie. A zatem tylko i wyłącznie usługi świadczone przez osoby fizyczne posiadające uprawnienia technika dentystycznego, w ramach wykonywania ich zawodu, objęte będą zwolnieniem”.
O rozliczenie z fiskusem zapytał też inny technik dentystyczny, który świadczy usługi w formie spółki cywilnej. Wykonuje protezy dentystyczne, a drugi wspólnik dostarcza je odbiorcom (wykonuje też inne prace przy ich wyrobie). Zdaniem podatnika prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej nie wyklucza zastosowania art. 43 ust. 1 pkt 14 ustawy o VAT. Jednak [b]Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 25 listopada 2008 r. (ITPP1/443-776/08/JJ)[/b] stwierdziła, że zwolnienie „ma zastosowanie wyłącznie do usług świadczonych przez osoby fizyczne, które są dentystami lub technikami dentystycznymi i mają uprawnienia do wykonywania zawodu”. Jeśli protezy dostarcza spółka, zwolnienie nie przysługuje.
Podobnie uważa [b]Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 9 września 2008 r., IBPP2/443-595/08/JCi (KAN-6307/06/08)[/b].
[srodtytul]...oraz jawnej [/srodtytul]
Fiskus nie pozwala też skorzystać ze zwolnienia technikom dentystycznym, którzy działają w spółce jawnej. Jak czytamy w [b]interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 30 czerwca 2008 r. (IPPP1-443-951/08-2/JF): [/b]„w świetle art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podatnikiem jest spółka, a nie każdy ze wspólników odrębnie. (...) art. 43 ust. 1 pkt 14 ma zastosowanie wyłącznie do usług świadczonych przez osoby fizyczne, które są dentystami lub technikami dentystycznymi i mają uprawnienia do wykonywania zawodu. Zatem świadczone przez spółkę usługi oraz dostawa przez nią sztucznych zębów i protez dentystycznych nie mogą korzystać ze zwolnienia”.