Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w [b]orzeczeniu Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) z 11 grudnia 2008r. w sprawie Danfoss A/S i AstraZeneca A/S przeciwko Skatteministeriet (C-371/07)[/b].
Sprawa dotyczy działalności zakładowych stołówek w latach 1978 – 1999, w których firmy Danfoss i AstraZeneca nieodpłatnie wydawały posiłki swoim pracownikom i partnerom handlowym w związku z odbywającymi się w spółkach spotkaniami służbowymi. Sąd duński zwrócił się do ETS z pytaniem, czy w tej sytuacji ma zastosowanie art. 6 (2) (a) i (b) VI dyrektywy (obecnie art. 26 dyrektywy 2006/112/WE). Zgodnie z nim za świadczenie usług za wynagrodzeniem (a więc opodatkowanych VAT) uznaje się korzystanie z towarów stanowiących część aktywów przedsiębiorstwa na prywatne potrzeby podatnika albo jego pracowników lub, bardziej ogólnie, do celów innych niż związane z jego działalnością, w sytuacjach gdy:
- podatek od wartości dodanej od takich towarów podlega w całości lub w części odliczeniu (pkt a) oraz
- podatnik nieodpłatne świadczy usługi na własny użytek albo użytek swoich pracowników lub, bardziej ogólnie, do celów innych niż związane z jego działalnością (pkt b).
Celem tego przepisu jest zagwarantowanie opodatkowania konsumpcji.