Bogusław Chrabota: Skandaliczna oferta dla porucznika Borewicza

Z perspektywy czasu wydaje się dość oczywiste, że w 1989 r. partyjni towarzysze bez żalu porzucili socjalizm, by uwłaszczyć się na wspólnym majątku. Ale jak na to, że tak się stanie, wpadł dekadę wcześniej Mirosław Dzielski?

Publikacja: 13.03.2020 18:00

Mirosław Dzielski (1941–1989) był filozofem, współtwórcą Krakowskiego Towarzystwa Przemysłowego i m.

Mirosław Dzielski (1941–1989) był filozofem, współtwórcą Krakowskiego Towarzystwa Przemysłowego i m.in. członkiem Prymasowskiej Rady Społecznej

Foto: Forum

To był pewnie najgłośniejszy w Krakowie skandal tuż przed sierpniem 1980 r. Możliwe, że jedyny, jaki zdołał wywołać zwykle absolutnie poprawny przyszły lider polskich chrześcijańskich liberałów Mirosław Dzielski. Co istotne, echa tej publikacji przylgnęły do niego jak stygmat nie dlatego, że pomysł w niej przedstawiony nie miał swoich racji. Dzielski po prostu nie trafił w swój czas, polski Sierpień unieważnił i skompromitował koncept, który dla publicysty był z pewnością przede wszystkim intelektualną prowokacją, rozumową szarżą w stylu Janusza Korwin-Mikkego z prostych faktów wywodzącą szokujące wnioski.

Pozostało 96% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Derby Mankinka - tragiczne losy piłkarza Lecha Poznań z Zambii. Zginął w katastrofie
Plus Minus
Irena Lasota: Byle tak dalej
Plus Minus
Łobuzerski feminizm
Plus Minus
Latos: Mogliśmy rządzić dłużej niż dwie kadencje? Najwyraźniej coś zepsuliśmy
Plus Minus
Jaka była Polska przed wejściem do Unii?
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?