Polityka historyczna. Bolesna lekcja od Niemiec

Konsekwentna i wieloletnia praca w ciszy i spokoju. Rasowa dyplomacja. Mocne instytucje. Jasny cel. Ponadpartyjne porozumienie. Oto sekret zgubnego dla nas sukcesu niemieckiej polityki historycznej. A teraz porównajmy, jak prowadzi się ją w Polsce.

Publikacja: 05.07.2024 10:00

PiS imał się i takich chwytów w polityce historycznej. „I Love Poland to wyjątkowy, największy proje

PiS imał się i takich chwytów w polityce historycznej. „I Love Poland to wyjątkowy, największy projekt promujący Polskę za granicą” – podawała Polska Fundacja Narodowa, którą minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński powołał, aby promowała nasz kraj. Kupiony za ciężkie pieniądze jacht miał brać udział w najbardziej prestiżowych regatach i szkolić żeglarzy. Wyruszył z Gdyni (na zdjęciu zacumowany w tamtejszym porcie 12 września 2018 r.). 22 kwietnia 2019 r. po wyjściu z portu w Nowym Jorku uległ awarii. W 2024 r. media ujawniły, że PFN jacht sprzedała; jak twierdziła, po osiągnięciu celów projektu

Foto: Piotr Hukało/East News

2 stycznia 2018 r. Profesor Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta Andrzeja Dudy, w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej mówi, że Polska potrzebuje Maszyny Bezpieczeństwa Narracyjnego. Mediom politolog wyjaśnia, czym ma być MaBeNa: to metafora zsynchronizowanych działań służących budowie atrakcyjnego obrazu Polski przede wszystkim poza jej granicami, choć nie tylko, bo w oczach własnych obywateli również.

2 lutego 2018 r. Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas organizowanej przez Trybunał Konstytucyjny konferencji poświęconej pamięci prof. Lecha Morawskiego stwierdza, że „prawda nie obroni się sama” i w związku z tym trzeba stworzyć służący temu mechanizm, czym prawica zresztą już się zajęła: „Właśnie jesteśmy w trakcie tworzenia takiego mechanizmu, takiej można powiedzieć machiny, która będzie broniła tej prawdy”.

Pozostało 96% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Atomowe szachy poza kontrolą
Plus Minus
Jan Bończa-Szabłowski: Lubił zapach pomarańczy
Plus Minus
„Wracamy do Przodownika”: Dobre żarty z piwnicy
Plus Minus
Biolog uzbrojony w pistolety
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Plus Minus
Jan Maciejewski: By zobaczyć, gdzie zaczyna się transhumanizm, wystarczy wyłączyć adblocka
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą