Jaką politykę Donald Tusk zamierza prowadzić w Unii Europejskiej

PiS próbował w kampanii prowadzić dyskusję na temat modelu polskiej integracji. Wciąż nie wiemy, jakie są granice kompromisu polskiego rządu, kiedy przyjdzie do negocjowania kształtu ustroju Unii Europejskiej.

Publikacja: 14.06.2024 10:00

Donald Tusk podczas wieczoru wyborczego Koalicji Obywatelskiej 9 czerwca w Warszawie. Zwycięstwo nad

Donald Tusk podczas wieczoru wyborczego Koalicji Obywatelskiej 9 czerwca w Warszawie. Zwycięstwo nad PiS nie okazało się tak wielkie, jak obiecywały pierwsze sondaże

Foto: Wojciech Olkuśnik/East News

Wieczorem w dzień wyborów do europarlamentu Donald Tusk triumfował. Exit poll pracowni Ipsos dawał Koalicji Obywatelskiej przeszło 4 proc. przewagi nad Prawem i Sprawiedliwością. – Jesteśmy światłem nadziei dla Europy. Jesteśmy liderem Unii Europejskiej – premier niemal unosił się w powietrzu.

Przypomniał, że w takich państwach jak Niemcy czy Francja partie mainstreamowe wypadły znacznie gorzej. W tamtym momencie rozeszły się już wieści, że we Francji najsilniejsze okazało się eurosceptyczne Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen, w związku z czym prezydent Emmanuel Macron rozwiązał parlament. Tusk zachowywał się tak, jakby wierzył, że to polska Koalicja Obywatelska staje się ostatnią nadzieją euroentuzjastów w całej Unii.

Pozostało 96% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
(Nie)chciany prezydent
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Plus Minus
Ksawery Szlenkier: Tęsknię za beatem 4/4
Plus Minus
Jan Maciejewski: Stało się
Plus Minus
Jan Bończa-Szabłowski: Badał kapitalizm metodą obserwacji uczestniczącej
Plus Minus
Wolność motyla