Drugie przyjście Swarożyca. Jak stajemy się poganami

Pojawienie się posła z wytatuowanym pentagramem poprzedził przemarsz armii proroków społeczeństwa otwartego. Inkluzja i postęp obwieściły powrót Mitry i Światowida, jak „Gloria in excelsis Deo” narodziny Chrystusa.

Publikacja: 08.12.2023 17:00

Posąg Światowida ustawiony i poświęcony w 2018 r. przez rodzimowierców w podlaskiej wsi Gajowniki

Posąg Światowida ustawiony i poświęcony w 2018 r. przez rodzimowierców w podlaskiej wsi Gajowniki

Foto: Anatol Chomicz/FORUM

Tak, jestem neopoganinem. W jaki sposób? Współpracuję z naturą, zawierzam jej sile, próbuję się do niej dostosować, czerpać z jej źródeł. Boże Narodzenie? To nie jest chrześcijańskie święto. Kościół tylko zapożyczył je z pogańskich wierzeń. A w ogóle to uważam, że polską szkołę trzeba odjaniepawlić po okresie ciemnoty Czarnka.

Znęcanie się nad medialnymi występami pana Marcina Józefaciuka, pierwszego zadeklarowanego poganina w sejmowych łamach, jest jak wyrywanie skrzydełek półżywemu owadowi. Nie zawierzam sile natury na tyle, by obawiać się zemsty z jej strony, jest mi biednego wyznawcy opiekuńczych duchów rzek i lasów zwyczajnie żal. Obrywa on bowiem za wypowiedzenie wprost, głośno i pod nazwiskiem czegoś, co dokonuje się jako bezosobowy proces od dłuższego czasu.

Pozostało 95% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Decyzje Benjamina Netanjahu mogą spowodować upadek Izraela
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Plus Minus
Prawdziwa natura bestii
Plus Minus
Śmieszny smutek trzydziestolatków
Plus Minus
O.J. Simpson, stworzony dla Ameryki
Plus Minus
Upadek kraju cedrów