Jacek Kloczkowski: Po wyborach emocje polityczne wcale nie opadają

Moim zdaniem górę weźmie typowa polska polityka, czyli retoryka, uderzanie w wysokie rejestry patosu i przesady oraz efekciarstwo. Sprawy zasługujące na wyjaśnienie zostaną wymieszane z takimi, które będą jedynie pretekstem do kolejnej awantury - mówi Jacek Kloczkowski, politolog.

Publikacja: 01.12.2023 10:00

Szymon Hołownia balansuje na cienkiej linii – mówi politolog Jacek Kloczkowski. Rola marszałka-rozje

Szymon Hołownia balansuje na cienkiej linii – mówi politolog Jacek Kloczkowski. Rola marszałka-rozjemcy-showmana ma Hołowni zjednać wyborców centrowych. – Z drugiej strony przed walką o prezydenturę musi stoczyć bój o zostanie kandydatem nr 1 strony antypisowskiej. A do tego przydatna byłaby reputacja większego pogromcy PiS niż Rafał Trzaskowski – zauważa Kloczkowski

Foto: Andrzej Iwańczuk/REPORTER

Plus Minus: Wydawało się, że po wyborach emocje nakręcone w kampanii opadną, a tymczasem nie. Emocje ciągle rosną! Dlaczego?

Dlatego że te emocje nie są kwestią ostatnich miesięcy przedwyborczych, tylko utrzymują się od wielu lat. Nie jest łatwo je wygasić, bo stały się trwałym elementem pejzażu politycznego. To wciąż jest, mimo wszystko, spór o idee, wizję Polski, jej miejsce w świecie. Ale też – i to chyba przeważa – po prostu o stanowiska i interesy. Z tym splata się jednak również bardzo osobista niechęć do oponentów. Ten ostatni wymiar niektórym uczestnikom walki politycznej przesłania pozostałe. Wtedy to już w zasadzie nie jest polityka, nawet nie ostra rywalizacja, a rodzaj wendety. Stąd też tyle retorycznego wzmożenia. Dla niektórych polityka jest zresztą już tylko retoryką. Niczym konstruktywnym.

Pozostało 96% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Jak by to zrobił Tukidydes
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć samochód w nowej firmie?
https://autosalon.moto.rp.pl/artykul/nowy-samochod-w-nowej-firmie
Plus Minus
„Madame Web”: W pajęczynie bzdur
Plus Minus
Bogusław Chrabota: Po agresji Rosji na Ukrainę nasz świat się wywrócił
Plus Minus
We Lwowie wojna pojawia się nagle
Plus Minus
Michał Strąk: Z punktu widzenia geopolityki nie ma wielu różnic między PRL a III RP