Spraw sobie prezent.
Dostęp do rp.pl do 50% taniej!
Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl
Otrzymasz dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykułów z "Rzeczpospolitej"
i weekendowego magazynu Plus Minus.
Aktualizacja: 06.12.2023 21:25 Publikacja: 03.11.2023 10:00
Uroczystość wręczenia Krzyża Małopolski Wandzie Półtawskiej w Centrum Jana Pawła II w Krakowie, 24 czerwca 2019 r.
Foto: Jan Graczynski / East News
Jej życiorysem można, na co słusznie wskazuje jej biograf Tomasz Krzyżak, obdzielić kilkanaście osób. Serial, który opowiadałby o losach Wandy Półtawskiej, mógłby mieć kilka długich sezonów, a przy okazji pokazałby naprawdę spory kawałek historii Polski i Kościoła. Wychowała się w II RP, w mało zamożnym domu, związana z harcerstwem, uczęszczała do katolickich szkół. Później nastał czas konspiracji, a potem przyszło jej się zmierzyć z obozem w Ravensbrück, eksperymentami medycznymi przeprowadzanymi przez bezdusznych hitlerowskich lekarzy. Te ekstremalne doświadczenia naznaczyły ją na zawsze. A to przecież dopiero pierwsza część jej życia. Dalej są jeszcze studia, formacja katolicka, małżeństwo z jednym z najważniejszych filozofów chrześcijańskich XX-wiecznej Polski, przyjaźń z Karolem Wojtyłą, tworzenie fundamentów poradnictwa rodzinnego i ruchów pro-life w Polsce. Setki, a może nawet tysiące uratowanych dzieci. I jeszcze historia jej kolejnych chorób, cudownych uzdrowień, dalszych aktywności, a także zaangażowania na rzecz wyjaśnienia sprawy abp. Peatza.
Spraw sobie prezent.
Dostęp do rp.pl do 50% taniej!
Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl
Otrzymasz dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykułów z "Rzeczpospolitej"
i weekendowego magazynu Plus Minus.
Odrzucenie całej, zdobywanej od Arystotelesa, przez św. Tomasza aż do nowożytności wiedzy o ludzkiej duszy i charakterze jest tak samo „otwierające przed człowiekiem nowe horyzonty”, jak dla fizyki wyzwalające byłoby zniszczenie dorobku Newtona, Faradaya i Einsteina razem wziętych.
Olga Ptak w swoich esejach o śmierci potrafi wprowadzić nas w intymną przestrzeń, w której przestajemy być intruzami czy turystami.
Czy powrót „Flashbacka”, legendarnej platformówki sprzed 30 lat, okazał się udany?
Wysadzenie w powietrze banku centralnego, likwidacja edukacji publicznej, zamknięcie większości ministerstw… Nie wiadomo, który z pomysłów Javiera Milei jest najbardziej szalony. Ale prawdziwa tragedia zdarzy się, jeśli żaden nie zostanie wprowadzony w życie.
Cieszę się z każdej chwili, gdy przyłapię świat na niezmienności. Wszystko wokół się zmienia, a tu proszę, pan Marian strzyże na Mokotowie od 57 lat. I bardzo się cieszę, że znów nie wolno mówić „Ciemno jak w dupie u Murzyna”. Choć tym razem nikomu nie zawadza swojska „dupa”.
Jedną z inicjatyw jest wykorzystanie narzędzi do robotyzacji, by pomóc pracownikom w automatyzacji codziennych, powtarzających się czynności.
Tegoroczny wybór "Człowieka roku" może niektórych zaskoczyć. Magazyn "Time" ogłosił, że w tym roku tytuł ten postanowił przyznać amerykańskiej gwieździe muzyki pop, Taylor Swift.
Na jednym z komisariatów policji w Radomiu we wtorek miało dojść do "niekontrolowanego wystrzału" z broni służbowej – informuje Polsat News. Sprawa dotyczyć ma "doświadczonego funkcjonariusza z 20-letnim stażem pracy”.
Większość głosujących na Trzecią Drogę uważa, że posłowie raczej nie powinni zajmować się ustawą znoszącą kary za pomoc kobiecie w przerwaniu ciąży.
Coraz częściej w RFN pojawiają się głosy na temat rewizji niezwykle liberalnych przepisów dotyczących usług seksualnych. Do zmiany prawa zapewne nie dojdzie.
Po tym, jak w centrum Poznania miały miejsce napad rabunkowy i strzelanina, trwa policyjna obława. Zaatakowano mężczyznę, który miał przenosić pieniądze – około 40 tys. złotych – z kantoru do swojego samochodu.
W Ministerstwie Klimatu miało dojść do kradzieży - podaje Radio ZET. Zniknęły między innymi cenne przedmioty z kości słoniowej, które zostały nielegalnie wwiezione do kraju i przejęte przez służbę celną.
Mieszkające w hrabstwie Pembrokshire małżeństwo przetrzymywało w swoim ogrodzie XIX-wieczny 30-kilogramowy pocisk pochodzący z działa okrętowego. Musieli interweniować saperzy.
Między Białowieżą a Hajnówką doszło do wypadku – ciężarowy pojazd wojskowy potrącił dwa żubry. Zwierzęta niestety nie żyją.
Legendarny działacz opozycji demokratycznej z Radomia nie został zabity przez komunistyczne służby. Tak wynika z badań ekshumowanych szczątków przeprowadzonych na zlecenie prokuratury.
Minister sportu i turystyki Danuta Dmowska-Andrzejuk objęła stanowisko na krótko, ale zdąży w tym czasie podnieść stypendia. Mistrzowie olimpijscy dostaną nawet 30 proc. więcej. To zmiana, na którą od lat czekał polski sport i prezent na Mikołaja.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W walkach na Ukrainie zginął były pracownik Urzędu Miasta Lublin.
Amerykański gigant wprowadza Gemini, tzw. model fundamentalny sztucznej inteligencji, na bazie którego mogą powstawać choćby zaawansowane konwersacyjne boty i inne technologie generatywne.
"Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda postanowieniem z dnia 6 grudnia 2023 r. powołał Artura Sobonia na członka Zarządu Narodowego Banku Polskiego. Wręczenie nominacji odbyło się w dniu 6 grudnia 2023 r. w Pałacu Prezydenckim" – napisano w komunikacie na stronie kancelarii prezydenta.
W Londynie odbyła się uroczysta premiera finału ''The Crown''. Serial o rodzinie królewskiej Wielkiej Brytanii dobiegł końca. I chociaż na czerwonym dywanie pojawiło się wiele gwiazd, to największe zainteresowanie wzbudziła Emma Corrin, która w czwartym sezonie wcieliła się w księżną Dianę.
Spośród 2000 największych firm w kraju wyłoniliśmy 100 takich, które naszym zdaniem mogłyby pojawić się na GPW. To jedne z najbardziej rentownych spółek na liście.
Spółki giełdowe stanowią mniej niż 7 proc. wszystkich obecnych w zestawieniu „Rzeczpospolitej”, ale odpowiadają za niemal jedną czwartą łącznych przychodów.
Prezydent USA Joe Biden zaapelował do republikanów o nowy zastrzyk pomocy wojskowej dla Ukrainy, ostrzegając, że zwycięstwo Rosji nad Ukrainą umożliwi Moskwie zaatakowanie sojuszników NATO i może wciągnąć USA w wojnę. W tym samym czasie ogłoszono nowy pakiet pomocy.
Najstarsza córka Grzegorza Ciechowskiego chce wywalczyć prawo do udziału w zyskach z twórczości ojca i nie zgadza się, by matka kolejnych dzieci artysty pozostała jedyną ich beneficjentką.
Z samolotu szkolnego urwała się owiewka. Pilot wylądował, ale wstrzymane zostały loty na maszynach M-346 z Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie.
Bruksela planuje utworzyć jeden rynek broni we Wspólnocie. KE miałby kontrolę nad wszystkimi dostawami i produkcją, aby efektywnie, szybko i skutecznie działać. To efekt doświadczeń w dostawach broni na Ukrainę.
Dwa tysiące największych przedsiębiorstw zwiększyło w 2022 r. przychody o jedną trzecią. Wolniej rosły ich zyski. To skutek wyższych kosztów, które uderzają w biznes również w 2023 r.
Lista 2000 Największych Przedsiębiorstw to zestawienie firm działających w Polsce według przychodów ze sprzedaży, jakie osiągnęły w 2022 roku. Poniżej przedstawiamy liderów w poszczególnych sektorach.
Huta Stalowa Wola i jej rekordowy kontrakt na dostawy samobieżnych aramatohaubic dla Ukrainy stał się w tym roku lokomotywą która napędza polski eksport broni. W czołówce eksporterów PGZ są też Maskpol, producent kuloodpornych osłon i amunicyjno-rakietowe Mesko.
Kurs amerykańskiej waluty w środę pozostaje powyżej 4 zł, jednak trudno mówić o większej wyprzedaży PLN.
Służby specjalne wydały negatywne opinie dla atomowej spółki Orlenu i Michała Sołowowa – Orlen Synthos Green Energy – informuje tygodnik Polityka.
Może należałoby pomyśleć o komisji śledczej, która ustali, kto zarobił na tym, że PiS na początku swoich rządów postawił na rosyjski węgiel i gaz, a energię z polskiego wiatru zablokował - mówi Szymon Hołownia, marszałek Sejmu, lider Polski 2050.
Polski Związek Piłki Nożnej (PZPN) zrobił kolejny krok świadczący o tym, że zarządzają nim amatorzy, kompromitujący się na każdym kroku i w każdej sprawie.
Protestujący przewoźnicy uważają, że Ukraina nie wypełnia obietnic i nowe przejście z żywą kolejką służy tylko ukraińskim przewoźnikom do szybszego podboju unijnego rynku.
Sąd pierwszej instacji w Brukseli odroczył do 30 stycznia 2024 roku rozprawę w sprawie pozwu koncernu farmakologicznego Pfizer przeciwko Polsce. W pozwie zarzucono rządowi niewywiązanie się z umowy szczepionkowej, poinformowało rmf24.pl.
Służby techniczne i ratunkowe pracowały w nocy na najbardziej obleganym przystanku tramwajowym w Łodzi „Piotrkowska Centrum”, popularnie nazywanym „stacją jednorożców”. Przyczyną było doniesienie mieszkańca o możliwej usterce budowlanej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas