Kim naprawdę jest Chalifa Haftar? Generał, któremu kraje UE płacą za zatrzymanie migrantów

Powstrzymywanie migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu przed podróżą do Europy to brudny biznes. Kraje unijnego południa do tego zadania zatrudniają Chalifę Haftara, brutalnego libijskiego generała, który najprawdopodobniej sam po cichu para się przemytem ludzi.

Publikacja: 25.08.2023 17:00

Chalifę Haftara gościła nie tylko premier Giorgia Meloni ostatnio w Rzymie, ale też Emmanuel Macron

Chalifę Haftara gościła nie tylko premier Giorgia Meloni ostatnio w Rzymie, ale też Emmanuel Macron w Pałacu Elizejskim. Na zdjęciu dłoń do dumnego generała wyciąga Jean-Yves Le Drian, ówczesny francuski minister spraw zagranicznych, 29 maja 2018 r.

Foto: Chesnot/Getty Images

Gdyby ktoś chciał pójść do starych magazynów w Tobruku i pokopał trochę w ziemi przy nich, znalazłby wiele ciał – wspomina w rozmowie z „Der Spiegel” Dajjan al-Numan, rozbitek z kutra „Adriana”, który na początku czerwca zatonął u wybrzeży Europy, pociągając ze sobą na dno 646 osób. Uratowały się 104, wśród nich rozmówca niemieckiego tygodnika: Syryjczyk, który chciał uciec z ogarniętego konfliktami regionu do Włoch, a potem Niemiec. Wciąż niepewny swojej przyszłości, z reporterami rozmawiał telefonicznie, prawdziwe nazwisko ukrył pod aliasem „al-Numan” – „nowy człowiek”.

Pozostało 97% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Wybierz ofertę dla Ciebie

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Jakub Ekier: Zabójcy z ust do ust
Plus Minus
„Bad Boys: Ride or Die”: Chłopaki już tak mają
Plus Minus
Pamięć jest najważniejsza
Plus Minus
Prowincjusz i rewolucja w filozofii
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Plus Minus
Irena Lasota: Rozbiór Rosji