Nie tylko city break. Polska turystyka podąża za światowymi trendami

Wpaść na kawę do Sztokholmu, przetrwać samemu w biebrzańskiej dziczy, zakochać się znowu w górskiej wędrówce czy zwiedzać Londyn śladem Sherlocka Holmesa? Polacy na całego wracają do podróżowania, odbijając sobie czas pandemii, która wielu pozbawiła możliwości wyjazdów.

Publikacja: 05.05.2023 17:00

W czasie krótkich wypadów miasta warto poznawać według jakiegoś klucza, np. Londyn można zwiedzać śl

W czasie krótkich wypadów miasta warto poznawać według jakiegoś klucza, np. Londyn można zwiedzać śladami Sherlocka Holmesa. Na zdjęciu stacja metra Baker Street, której wystrój nawiązuje do postaci literackiego detektywa, mieszkańca tej ulicy

Foto: littlesam/Shutterstock

Dane European Travel Commission zrzeszającej organizacje turystyczne Starego Kontynentu pokazują, że mimo trudności ekonomicznych Europejczycy chcą podróżować. Niemal 60 proc. badanych zadeklarowało, że zamierza utrzymać poziom wydatków przeznaczanych dotychczas na podróże, a 16 proc. planuje wręcz je zwiększyć. Wśród nich Polacy, którzy, owszem, spodziewają się pogorszenia sytuacji gospodarczej w najbliższym czasie, ale na wyjazdach turystycznych nie zamierzają oszczędzać.

Mimo rosnących cen i obaw przed kryzysem gospodarczym Polska Izba Turystyki donosi o zwiększonym zainteresowaniu podróżami zagranicznymi. – Ceny tegorocznych wyjazdów wzrosły adekwatnie do inflacji – to zwyżki rzędu 18–20 proc. O tyle więcej trzeba zapłacić za wyjazd, ale też widzimy, że turyści trochę zmieniają swoje upodobania po to właśnie, żeby móc wyjechać na wakacje – mówi Beata Antos, rzeczniczka Izby. – Największym powodzeniem cieszą się krótkie, tygodniowe wyjazdy, trochę mniejszym powodzeniem te dłuższe, bo wiadomo, że one wymagają większej inwestycji. 

Pozostało 93% artykułu

Twoje źródło rzetelnych informacji w czasie wyborów.

Relacje na żywo, analizy, cotygodniowe sondaże oraz komentarze.

Dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykuły z Rzeczpospolitej i Plus Minus.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Plus Minus
Kosmiczna geometria Zofii Artymowskiej
Plus Minus
„Georgie ma się dobrze”: Jaka córka, taki ojciec
Plus Minus
Jan Maciejewski: Wielki błękit
Plus Minus
Tomasz P. Terlikowski: Franciszek o migrantach, czyli vademecum wyborcze katolika
Materiał Promocyjny
SSC/GBS Leadership Program 2023
Plus Minus
Joanna Szczepkowska: Kto zatem hańbi polski mundur?
Plus Minus
Robert Mazurek: Ballada o przemycie jaj