Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 23.03.2022 20:49 Publikacja: 26.04.2019 10:00
Madeleine Korbel Albright Urodziła się w 1937 r. na praskim Smichovie jako Marie Jana Korbelová. Jest córką Josefa Korbela, czechosłowackiego dyplomaty i politologa żydowskiego pochodzenia. Wojnę spędziła w Wielkiej Brytanii, później przeniosła się do Stanów Zjednoczonych. Była studentką Zbigniewa Brzezińskiego. Za rządów prezydenta Billa Clintona została amerykańską ambasador przy ONZ (1993-1997) oraz sekretarzem stanu USA (1997-2001). Na początku marca odwiedziła Polskę w związku z premierą jej najnowszej książki „Faszyzm. Ostrzeżenie”.
Foto: AFP
To ostatnia rozmowa Jędrzeja Bieleckiego z Madeleine Albright. Była sekretarz stanu zmarła 23.04.2022
Plus Minus: Powiedziała pani niedawno, że prezydentura Donalda Trumpa to „niemal podarunek dla Władimira Putina". Tylko że Trump jest u progu podjęcia decyzji o zasadniczym zwiększeniu obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Więc jaki to prezent?
Nie miałam na myśli akurat tej inicjatywy. Odnoszę się tu do tego, że dla Trumpa, jak sam mówi, „prasa jest wrogiem narodu". A to daje już pełne prawo Putinowi, aby mówić to samo. Dla mnie rola wolnych mediów jest zaś fundamentalna, to sedno demokracji. Postawa Trumpa ułatwia Putinowi podważenie legitymacji szeregu wyborów w Europie Środkowej i Zachodniej, osłabienie więzi z naszymi sojusznikami. I taki prezent miałam na myśli.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Body horrory trzymają się mocno. Teraz w „Brzydkiej siostrze” Norweżka Emilie Blichfeldt sięgnęła po baśń o Kopc...
„Super Boss Monster” przypomina, że chciwość nie popłaca. Ale czy zawsze?
Z perspektywy psychologii zbrodnia to interakcja pomiędzy sprawcą a ofiarą. W czym ta wiedza może pomóc?
Dzieje Programu Manhattan są jedną z kluczowych opowieści XX w. Dobrze, że Jonathan Fetter-Vorm nic z niej nie z...
Czytam różne książki o Ukrainie, ale to „Null” Twardocha jest dla mnie szczególnie ważny.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas