Reklama

Dane strajkujących nauczycieli nie powinny być umieszczane w SIO

Wprowadzanie do systemu informacji oświatowej (SIO) danych o tym, który nauczyciel bierze udział w strajku, nie ma podstaw prawnych - uważa Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. To reakcja na informacje o zaleceniach MEN dla dyrektorów szkół, by odnotowali strajkujących w SIO.

Aktualizacja: 12.04.2019 13:54 Publikacja: 12.04.2019 08:48

Nowy System Informacji Oświatowej miał zbierać dane o szkołach, nauczycielach i uczniach

Nowy System Informacji Oświatowej miał zbierać dane o szkołach, nauczycielach i uczniach

Foto: Fotorzepa, Dorota Awiorko

dgk

System Informacji Oświatowej to baza informacji o szkołach, nauczycielach i uczniach.  Ministerstwo Edukacji Narodowej wysłało do dyrektorów szkół maila z informacją, że powinni odnotować w nim nieobecność  strajkujących nauczycieli. Jako przyczynę dyrektorzy mają wpisać "zwolnienie z obowiązku prowadzenia zajęć na innej podstawie". MEN wymaga podania w SIO daty rozpoczęcia i zakończenia nieobecności.

Minister Anna Zalewska twierdziła, że nie zwracała się o  dane strajkujących nauczycieli, ale w czwartek nauczyciele pokazywali mediom skany pism w tej sprawie z MEN, potwierdzające ich wersję.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

Tylko 19 zł miesięcznie przez cały rok.

Bądź na bieżąco. Czytaj sprawdzone treści od Rzeczpospolitej. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.

Treści, którym możesz zaufać.

Reklama
Praca, Emerytury i renty
„Lewaków i morderców nienarodzonych nie zatrudniamy”. Sąd o dyskryminacji przy rekrutacji
Prawo rodzinne
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla konkubentów. Muszą się rozliczyć jak po rozwodzie
Prawo w Polsce
Kiedy można zmienić kategorię wojskową? Oto jak wygląda procedura
Prawo w Polsce
Czy za radio w aucie trzeba płacić abonament RTV? Prawo mówi jasno
Konsumenci
Przełomowe orzeczenie SN w sprawie frankowiczów. Wyrok TSUE nie zmieni rozliczeń z bankami
Reklama
Reklama