Reklama

Słabsza waluta wspiera ożywienie w Eurolandzie

Choć obniżyliśmy prognozy wzrostu gospodarki strefy euro, nie mówimy o końcu ożywienia w tym regionie -mówi Hans Timmer, główny ekonomista Banku Światowego ds. Europy.

Publikacja: 07.04.2016 21:00

Słabsza waluta wspiera ożywienie w Eurolandzie

Foto: Rzeczpospolita

Rz: W styczniu Bank Światowy prognozował, że tempo wzrostu polskiej gospodarki w latach 2017–2018 przyspieszy do 3,9 proc., z 3,7 proc. w br. Teraz mówicie tylko o 3,5 proc. Skąd ta zmiana?

Hans Timmer: Skorygowaliśmy w dół prognozy dla strefy euro, co znalazło odzwierciedlenie w naszych oczekiwaniach pod adresem Polski. Ale nawet w nowych prognozach zakładamy, że Polska będzie jedną z najbardziej dynamicznych gospodarek Europy. Wzrost PKB w tempie 3,5 proc. rocznie byłby bardzo dobrym wynikiem w kontekście niesprzyjającego otoczenia zewnętrznego. Mam na myśli m.in. bardzo wolny rozwój globalnego handlu, spowolnienie napływu kapitału do gospodarek wschodzących oraz napięcia polityczne w Europie związane z falą imigrantów oraz ryzykiem Brexitu.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Opinie Ekonomiczne
Donald Trump: Narcyz, Herostrates 21. wieku
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Polska Rzeczpospolita Piratów
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Polska Rzeczpospolita Piratów Drogowych
Opinie Ekonomiczne
Polscy przedsiębiorcy apelują o państwową pomoc dla Barlinka po rosyjskim ataku
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Strategia szaleńca?
Reklama
Reklama