- Jeśli chodzi o maseczki, będę zalecał przede wszystkim, by osoby, które czują, że dotknęła je jakaś infekcja, nosiły maseczki. Maseczki zostaną z nami, nie na zasadzie obowiązku, ale na zasadzie rekomendacji. Myślę, że będzie to istotna prewencja zwłaszcza w takich miejscach jak transport publiczny - mówił w rozmowie z "Faktem" Niedzielski.

Czytaj więcej

Niedzielski zapowiada koniec obowiązku noszenia maseczek i znoszenie obostrzeń

W tej samej rozmowie minister wskazał marzec, jako czas, w którym różnego rodzaju obostrzenia mogą być łagodzone.

Pytany o te słowa na konferencji prasowej Niedzielski podkreślił, że w rozmowie z "Faktem" "prowadził gdybanie dotyczące nie bieżącego okresu, tylko marca".

- Te prognozy, którymi dysponujemy wskazują, że tempo spadania liczby zakażeń będzie pozwalało na podejmowanie decyzji dotyczących obostrzeń - dodał Niedzielski. Jak mówił jedno z obostrzeń dotyczy obowiązku noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych.

W pewnej perspektywie decyzje ws. maseczek będą podejmowane

Adam Niedzielski, minister zdrowia

- Na tę chwilę stosowanie reguły DDM (dystans, dezynfekcja, maseczka) jest elementem zapewniającym bezpieczeństwo. To podstawowa reguła dotycząca walki z epidemią - zaznaczył Niedzielski.

Minister dodał, że "w pewnej perspektywie decyzje ws. maseczek będą podejmowane"

- Pewna rekomendacja (dotycząca) noszenia maseczek, będzie ze strony ministra zdrowia, ekspertów zawsze formułowana, po to, żebyśmy zaczęli bardziej oswajać możliwość życia z COVID-em w tle - zapowiedział minister.