Jak pisze Reuters w ubiegłym roku grypa na kontynencie europejskim praktycznie zniknęła, w związku z obowiązującymi na Starym Kontynencie obostrzeniami, w tym lockdownami, zmniejszającymi znacznie mobilność społeczną i cyrkulację wirusa grypy. Przed pandemią COVID-19 grypa - według danych UE - zabijała co roku ok. 650 tys. osób na świecie.

Obecnie eksperci obawiają się "podwójnej epidemii" - czyli jednoczesnej epidemii grypy i koronawirusa SARS-CoV-2. Na świecie wykrywane były już tej zimy przypadki tzw. gryporony (ang. flurona), czyli jednoczesnego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 i wirusem grypy.

ECDC alarmuje, że od połowy grudnia różne szczepy grypy krążą po Europie w tempie szybszym, niż się spodziewano. Liczba chorych na grypę na OIOM-ach w Europie nadal jest niższa, niż przed pandemią (w grudniu 2018 roku wynosiła ponad 400), ale wzrost w porównaniu z grudniem 2020 roku jest bardzo duży. 

Czytaj więcej

"El Pais": Hiszpania zacznie traktować COVID jak grypę. Koniec masowych testów

Czołowy ekspert ECDC ds. grypy, Pasi Penttinen ocenia, że powrót grypy może być zapowiedzią wyjątkowo długiego sezonu grypowego, który może potrwać nawet do lata.

Według Penttinena znoszenie w Europie obowiązujących w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 obostrzeń może przedłużyć cyrkulację grypy, ponieważ naturalna, sezonowa transmisja tego wirusa została wcześniej zakłócona przez lockdowny i reżim sanitarny.

6

Tyle osób zmarło tej zimy we Francji po zakażeniu się grypą

W ubiegłym tygodniu francuskie Ministerstwo Zdrowia podało, że w trzech francuskich regionach, w tym w regionie paryskim, panuje obecnie epidemia grypy, a inne regiony Francji są w fazie przedepidemicznej. Tej zimy we Francji wykryto 72 przypadków grypy z ostrym przebiegiem, sześcioro zakażonych grypą pacjentów zmarło. 

Dominującym wariantem grypy w tym sezonie jest szczep H3, który zazwyczaj wywołuje ostry przebieg grypy u seniorów. Co gorsza, jak mówi Penttinen, wstępne dane wskazują, że dostępna w tym roku szczepionka na grypę "nie jest optymalna" przeciwko szczepowi H3.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ