Nazwę "Deltakron" nadał nowemu wariantowi Leondios Kostrikis, profesor biologii z Uniwersytetu Cypryjskiego. Prof. Kostrikis tłumaczył, że nowy wariant łączy cechy genetyczne wariantu Omikron z genomem wariantu Delta. Jego zespół miał wykryć 25 przypadków zakażenia nowym wariantem wirusa.

"Deltakron" miał pod względem cech genetycznych przypominać wariant Delta, ale jednocześnie zawierać 10 mutacji, które wskazywały na połączenie wariantu Delta z wariantem Omikron.

Jednak niektórzy badacze przekonują, że tak naprawdę na Cyprze nie doszło do wykrycia nowego wariantu, lecz jedynie do zanieczyszczenia pobranych od zakażonych próbek. Przypadki takie miały być już notowane we wcześniejszych fazach pandemii. 

Czytaj więcej

Na Cyprze wykryto wariant łączący Deltę i Omikron: Deltakron

„Rekombinacja może wystąpić w przypadku zakażenia koronawirusem” - napisała na Twitterze dr Boghuma Kabisen Titanji  – wyjaśnił na Twitterze dr Boghuma Kabisen Titanji, ekspert ds. chorób zakaźnych z Uniwersytetu w Atlancie. Rekombinacja to zjawisko mające miejsce, gdy dwa wirusy zainfekują tę samą komórkę w tym samym czasie. W związku z tym, że oba wirusy wykorzystują komórkę do produkcji większej liczby swoich cząsteczek, w wyniku takiej replikacji powstają zupełnie nowe genomy, które błędnie mogą być wzięte za nowy wariant wirusa. "Ponieważ Delta i Omikron krążą jednocześnie, podwójna infekcja obydwoma wariantami" zwiększa taką możliwość - dodała dr Titanji. 

Również dr Tom Peacock z Imperial College w Londynie napisał na Twitterze, że Deltakron to prawdopodobnie efekt zanieczyszczenia próbki.

"Wielu z nas przyjrzało się tej sekwencji genetycznej i doszliśmy do tego samego wniosku, że nie mamy do czynienia z prawdziwym rekombinantem" - podkreślił.

Również specjalistka ds. chorób zakaźnych dr Krutika Kuppalli przekonuje, że nie ma czegoś takiego jak "Deltakron". "Omikron i Delta nie stworzyły superwariantu" - stwierdziła.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ