Brytyjska Agencja Zdrowia (UKHSA) poinformowała, że wariant, określony jako B.1.1.529, charakteryzuje się poważnymi zmianami w obrębie białka tzw. kolca, czyli tej części cząsteczki wirusa, za pomocą której łączy się on z organizmem zakażonej osoby. Może to oznaczać, że obecnie dostępne szczepionki przeciw COVID-19 będą zapewniać mniej skuteczną ochronę przed tym wariantem.

Jenny Harries stojąca na czele UKHSA nazwała wariant B.1.1.529 "najbardziej znaczącym" wariantem, na jaki dotychczas natrafiono. Jak dodała trwają pilne badania, które mają określić zakaźność tego wariantu oraz poziom ochrony zapewniany przez szczepionki przeciw niemu.

Czytaj więcej

Nowy wariant koronawirusa niepokoi badaczy. 32 mutacje białka tzw. kolca

Wariant zidentyfikowano przed kilkoma dniami, ale Wielka Brytania już wprowadza ograniczenia w podróżach do i z RPA oraz pięciu sąsiednich państw.

- To co wiemy, to że wariant ten zawiera znaczącą liczbę mutacji, być może dwukrotnie więcej mutacji, niż widzieliśmy w wariancie Delta - oświadczył sekretarz zdrowia Wielkiej Brytanii, Sajid Javid. - A to sugerowałoby, że może być bardziej zakaźny i że obecnie dostępne szczepionki mogą być mniej skuteczne jeśli chodzi o ochronę przed nim - dodał. 

Mówiąc o zawieszeniu połączeń lotniczych z sześcioma krajami Afryki Javid stwierdził, że jest to "konieczny środek prewencyjny".

Nadal nie mamy wiarygodnych szacunków do jakiego stopnia B.1.1.529 może być bardziej zakaźny lub bardziej odporny na szczepionki

Neil Ferguson, epidemiolog z Imperial College London

Jak dotąd wariant B.1.1.529 wykryto w RPA, Botswanie i Hongkongu.

Neil Ferguson, epidemiolog z Imperial College London przyznał, że wariant B.1.1.529 ma "bezprecedensową" liczbę mutacji w obrębie białka tzw. kolca i że doprowadził on do gwałtownego wzrostu zakażeń koronawirusem w RPA.

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ

- Jednak nadal nie mamy wiarygodnych szacunków do jakiego stopnia B.1.1.529 może być bardziej zakaźny lub bardziej odporny na szczepionki - zaznaczył.