Wykrycie kolejnego przypadku wygrania przez organizm zakażonego walki z wirusem bez stosowania regularnej terapii budzi nadzieję, że w przyszłości uda się znaleźć lekarstwo pozwalające ratować życie większej liczby osób zakażonych wirusem HIV.

Osobą, której organizm pokonał wirusa HIV jest kobieta zakażona wirusem osiem lat temu. Po ośmiu latach kobieta jest wolna od symptomów zakażenia, a testy nie wykazują obecności wirusa w jej organizmie. To drugi przypadek wyleczenia się zakażonego HIV bez stosowania regularnej terapii.

690 tys.

Tylu chorych na AIDS zmarło w 2020 roku na całym świecie

30-letnia kobieta, której organizm pokonał HIV, pochodzi z miasta Esperanza w Argentynie. Pierwszą osobą, która uwolniła się od HIV bez stosowania leczenia była 67-letnia Loreen Willenberg.

Czytaj więcej

Spór o leki na HIV. Facebook usunął kłamliwe reklamy

- Przykłady wyleczenia się w sposób naturalny sugerują, że starania o znalezienie leku na HIV nie są skazane na klęskę - podkreśliła Dr. Xu Yu, jeden z badaczy, którzy opisali przypadek wyleczenia 30-latki. Jej zdaniem mamy szansę na "pokolenie wolne od AIDS".

Dr Yu, dr Natalia Laufer z Argentyny i ich koledzy analizowali próbki krwi 30-letniej dziś pacjentki, u której zakażenie wykryto w marcu 2013 roku, między 2017 a 2020 rokiem. Leczenie środkami antywirusowymi kobieta rozpoczęła dopiero w 2019 roku, gdy zaszła w ciążę. Po narodzinach zdrowego, nie zakażonego HIV dziecka, kobieta przerwała terapię.

Analiza miliardów komórek krwi kobiety wykazała, że choć była ona zakażona wirusem HIV w przeszłości, obecnie nie ma w organizmie cząsteczek wirusa zdolnych do replikacji.

Badacze nie wiedzą w jaki sposób organizm kobiety pokonał wirusa.

Obecnie na świecie żyje ok. 38 mln osób zakażonych wirusem HIV. U nieleczonych zakażonych tym wirusem rozwija się choroba AIDS, która jest nieuleczalna. W ubiegłym roku na całym świecie zmarło ok. 690 tysięcy osób chorych na AIDS.