Wyniki badań opublikowano na łamach "New England Journal of Medicine".

Badania wykazały, że skuteczność szczepionki na COVID-19 wśród nastolatków wynosi od 90 i 93 proc. w - odpowiednio - 7 i 21 dni po zaszczepieniu ich drugą dawką szczepionki.

Badanie przeprowadził izraelski fundusz zdrowia Clalit i naukowcy z Harvardu. Porównali one dane dotyczące 94 354 zaszczepionych przeciw COVID-19 w wieku 12-18 lat z danymi dotyczącymi takiej samej liczby niezaszczepionych nastolatków z tej samej grupy wiekowej.

93 proc.

Tak skutecznie ma chronić nastolatków z grupy 12-18 lat przed zakażeniem koronawirusem szczepionka Pfizer/BioNTech 21 dni po podaniu drugiej dawki

Badania przeprowadzano od czerwca do września, gdy w Izraelu szerzył się wariant Delta koronawirusa SARS-CoV-2.

W wydanym w środę oświadczeniu fundusz Clalit podkreślił, że było to jedno z największych na świecie badań dotyczących skuteczności przeciw wariantowi Delta szczepionki Pfizer/BioNTech wśród nastolatków.

Wcześniej opublikowano wyniki analiz przeprowadzonych przez amerykańskie Centra ds. Kontroli i Prewencji Chorób, z których wynikało, że szczepionka Pfizer/BioNTech w 93 proc. chroni nastolatków w grupie wiekowej 12-18 lat przed hospitalizacją z powodu COVID-19.

Reuters przypomina, że w Wielkiej Brytanii zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 wśród nastolatków i dzieci napędzają obecnie falę epidemii koronawirusa.

Czytaj więcej

Współczynnik R w Wielkiej Brytanii utrzymuje się na poziomie powyżej 1 tylko wśród dzieci
Wielka Brytania: Ponad 40 tys. zakażeń. COVID staje się chorobą dzieci
Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ