Panel ekspertów Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) głosował w piątek za poparciem wniosku koncernu Johnson&Johnson o podawanie dawki przypominającej szczepionki przeciw COVId-19.

Zalecono, aby wszystkie osoby, które zostały zaszczepione jednodawką szczepionką J&J, otrzymały drugą dawkę, niezależnie od ich wieku czy jakichkolwiek schorzeń.  

Preparat został awaryjnie dopuszczony do użycia w lutym. Jako jedyny jest podawany w jednej dawce, w odróżnieniu od szczepionek Pfizera i Moderny, które wymagają dwóch szczepień.

Czytaj więcej

Szczepionka Pfizer/BioNTech
Pfizer i Moderna w 2022 r. zarobią na szczepionkach na COVID 93 mld dol.?

W rozmowie z ABC News dr Anthony Fauci powiedział, że szczepionka J&J od początku powinna być podawana w dwóch dawkach. - Myślę, że to bardzo dobra rzecz i myślę, że jest to bardzo korzystne dla tych, którzy otrzymali szczepionkę J&J - skomentował piątkową decyzję ekspertów.

Jedno z ostatnich badań wskazywało, że zmieszanie szczepionki J&J z dawką szczepionki Moderny lub Pfizera zapewniłoby lepszą początkową odpowiedź immunologiczną. - Ale dane dotyczące wzmocnienia pierwszej dawki J&J drugą dawką J&J są oparte na danych klinicznych - odpowiedział dr Fauci.

- FDA będzie patrzeć na wszystkie dane, patrzeć na porównanie i podejmie decyzję o tym, co będzie autoryzować - dodał.

Czytaj więcej

Szczepionka Pfizer/BioNTech
Pfizer i Moderna zapewniają większą ochronę zaszczepionym szczepionką J&J

Agencja w zeszłym miesiącu zatwierdziła szczepionki przypominające firmy Pfizer dla osób powyżej 65. roku życia lub innych osób z wysokim ryzykiem możliwości zachorowania na COVID-19. Panel ekspertów FDA również w zeszłym tygodniu zalecił autoryzację trzeciej dawki szczepionki firmy Moderna dla grup wysokiego ryzyka. 

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ