Główny lekarz Anglii, Chris Whitty przyznał w czasie konferencji w Liverpoolu, że brytyjską ochronę zdrowia czeka "niezwykle trudna" zima, w czasie której trzeba będzie walczyć z COVID-19, grypą i innymi wirusami. 

Wzrost liczby zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Wielkiej Brytanii napędzany jest obecnie przede wszystkim przez zakażenia dzieci w wieku szkolnym, które są na najwyższym poziomie od jesieni 2020 roku.

Whitty zaznaczył, że groźba tego, iż system ochrony zdrowia na Wyspach załamie się pod naporem fali zakażonych napływających do szpitali, jest znacznie mniejsza niż rok temu, ale ostrzegł, że szpitale nadal mogą być poddawane "poważnej presji", z którą "ciężko się będzie uporać", jeśli liczba zakażeń będzie rosła. - Mamy bardzo mały margines błędu - zastrzegł.

Wśród osób w wieku 10-19 lat liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w tygodniu kończącym się 10 października wyniosła 1 120,8 na 100 tysięcy. Wśród dzieci w wieku 5-9 lat wyniosła 574,2 na 100 tysięcy. Dla obu tych grup są to najwyższe wskaźniki zakażeń odkąd statystyki te zaczęły być prowadzone w październiku 2020 roku. 

Czytaj więcej

Szczepienie przeciw COVID-19
Wielka Brytania zagrożona "podwójną epidemią". "Należy obawiać się grypy"

- Zima bez COVID-19 to całkowicie nierealne marzenie - przyznał prof. Whitty dodając, że trzeba mieć nadzieję, iż liczba zakażeń uda się utrzymać na "względnie niskim poziomie".

W kontekście strategii walki z COVID-19 prof. Whitty przyznał, że na początku epidemii władze popełniły błędy, ponieważ zakładały, ze choroba ta będzie przypominać wcześniejsze choroby zakaźne, a okazało się, że jest inaczej.

Wskaźniki zakażeń w grupie osób w wieku 10-19 lat i dzieci w wieku 5-9 lat są najwyższe, odkąd statystyki te zaczęły być prowadzone w Wielkiej Brytanii w październiku 2020 roku

Naczelny lekarz Anglii zaznaczył przy tym, że każda epidemia jest inna i wnioski wyciągane z walki z jedną nie muszą przekładać się na kolejną. - Ostatnią dużą pandemią była pandemia HIV, ale gdybyśmy zarządzali nią tak, jak zarządzamy pandemią COVID-19, byłoby to katastrofalne - zauważył.

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ

W Wielkiej Brytanii w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 jest 45 212 813 mieszkańców kraju. Co najmniej jedną dawkę otrzymało ponad 90 proc. osób w wieku powyżej 16 roku życia.