- Na razie porównując się z wrześniem zeszłego roku widzimy, że mamy mniejszą liczbę hospitalizacji przy podobnej liczbie zakażeń - podkreślił minister.

- Przyrosty (liczby zakażeń), mimo że jeszcze dwa tygodnie temu, miały dużą dynamikę, teraz nieco zwalniają, w przeciwieństwie do tego, co działo się w roku 2020. Po dwóch tygodniach wzrostów nie obserwujemy przyspieszenia, dynamika zakażeń z tygodnia na tydzień spadła poniżej 20 proc. - wyliczał minister

- Widzimy ogromną różnicę w porównaniu z wrześniem 2020 roku pod względem liczby hospitalizacji - rok temu było ich dwukrotnie więcej - zauważył.

Polska w skali Europy jest krajem, który ma stosunkowo najmniej zakażeń

Adam Niedzielski, minister zdrowia

Niedzielski podkreślił, że sytuacja jest nadal poważna. - Cały czas mamy do czynienia z trendem wzrostowym. Patrząc na kraje dookoła nas nie możemy spodziewać się wygaszenia (epidemii), tylko trendu wzrastającego - zaznaczył.

Dodał jednak, że widać, iż szczepienia przeciw COVID-19 działają, ponieważ "mamy mniej zakażeń niż rok temu i mniej hospitalizacji". - To daje nam nadzieję, że będziemy mogli coraz bardziej normalnie żyć ze świadomością, że wokół nas jest COVID-19 - przekonywał.

Ministerstwo Zdrowia szacuje, że w ostatnich dniach września średnia dobowa liczba zakażeń koronawirusem w Polsce wzrośnie do tysiąca, a pod koniec października - do pięciu tysięcy.

Czytaj więcej

Epidemia - raport Ministerstwa Zdrowia: 421 nowych zakażeń koronawirusem

- Przy tej liczbie zakażeń nie przewidujemy wzrostu restrykcji - zaznaczył minister dodając, że w październiku w Polsce będą nadal obowiązywać te obostrzenia, które obowiązywały latem.

Autopromocja
PARKIET CHALLENGE - GRA GIEŁDOWA

Zainwestuj wirtualne 15 000 zł i wygraj atrakcyjne nagrody

Dołącz do gry

- Polska w skali Europy jest krajem, który ma stosunkowo najmniej zakażeń - podsumował Niedzielski.