Autorzy listu ostrzegają, że jeśli resort zdrowia nie zmieni decyzji w tej kwestii, wówczas sprawa trafi do sądu.

W liście do resortu zdrowia czytamy, że nowe zasady dotyczące wydawania "zielonych przepustek" pozbawiają obywateli ich podstawowych praw, w tym wolności przemieszczania się, w sytuacji, w której amerykańska Federalna Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) nie wydała pozytywnej rekomendacji w kwestii powszechnych szczepień trzecią dawką szczepionki na COVID-19 koncernu Pfizer/BioNTech. 

- Czułbym się bardziej komfortowo, gdybyśmy realizowali ten program (doszczepiania - red.) stopniowo - mówi prof. Cyrille Cohen, specjalista ds. immunologii z Uniwersytetu Bar-Ilan.

Jego zdaniem rząd mógłby poczekać z uzależnianiem od przyjęcia trzeciej dawki szczepionki przyznawania "zielonych certyfikatów" osobom poniżej 30. roku życia.

Czytaj więcej

Izrael udostępnia wszystkim trzecią dawkę szczepionki

Jak dotąd w Izraelu opublikowano jedynie wyniki badań dotyczących skuteczności trzeciej dawki szczepionki u osób powyżej 60. roku życia.

50 proc.

Taki odsetek zakażeń w Izraelu dotyczy obecnie osób poniżej 19 roku życia

Z kolei epidemiolog prof. Nadaw Dawidowicz twierdzi, że należałoby ograniczyć liczbę obiektów objętych systemem "zielonych przepustek". Jego zdaniem dokument ten nie powinien być wymagany od osób odwiedzających publiczne parki, otwarte baseny czy jedzących posiłki w restauracyjnych ogródkach, gdzie transmisja wirusa jest mniejsza.

Obecnie w Izraelu większość zakażeń wykrywanych jest u osób młodych - 28 proc. wykrywanych zakażeń dotyczy dzieci poniżej 10 roku życia. Ok. 50 proc. zakażeń to zakażenia u osób w wieku 19 lat i młodszych.

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ

W niedzielę w Izraelu wykryto 7 445 zakażeń koronawirusem. Zmarły cztery osoby chore na COVID-19.