Zaszczepionych zostało prawie 43,6 tys. policjantów, niemal 28,2 tys. strażaków-ochotników, prawie 10,8 tys. funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej oraz ponad 5,1 tys. strażników granicznych.

Funkcjonariusze szczepieni są preparatem AstraZeneca. - Wśród pozostałych służb mundurowych najwięcej zaszczepionych osób jest w Służbie Celno-Skarbowej (blisko 5 tys.) oraz w strażach gminnych i miejskich (ponad 3,8 tys.).

Poza tym – jak informuje MSWiA - w ramach tej grupy szczepią się również: Służba Ochrony Państwa, Straż Ochrony Kolei, Inspekcja Transportu Drogowego oraz ratownicy górscy i wodni wykonujący działania ratownicze.

Szczepienia służb mundurowych trwają od 24 marca, kiedy w szpitalu tymczasowym na PGE Narodowym odbyła się inauguracja tego procesu.

Od tego dnia na terenie całego kraju systematycznie szczepieni są kolejni funkcjonariusze.

Szczepienie funkcjonariuszy służb mundurowych odbywa się w szpitalach węzłowych i łącznie w 133 punktach szczepień. Większość z nich to placówki służby zdrowia MSWiA. Akcję koordynuje Komenda Główna Policji.

Jak wynika z danych ministerstwa zdrowia do tej pory w Polsce zostało wykonanych 8 845 735 szczepień: 6 556 776 pierwszą i 2 288 959 drugą dawką.

W ciągu ostatniej doby podano 135 154 dawek szczepionki. Według ekspertów, aby uzyskać odporność populacyjną i wygasić epidemię, powinno się zaszczepić od 40 do 70 proc. Polaków.