– Czujniki i odpowiednie oprogramowanie będą przewidywać nasze potrzeby i pozwolą lepiej wykorzystywać energię, monitorować zdrowie, a nawet obsłużą media społecznościowe – twierdzi Diane Cook, profesor elektroniki i informatyki z Uniwersytetu Stanu Waszyngton.
W artykule zamieszczonym w dzisiejszym "Science" prof. Cook przewiduje, że na sztuczną inteligencję kontrolującą urządzenia domowe nie będziemy musieli długo czekać. Wiele domów w USA już dysponuje systemami do sterowania sprzętem AGD.
Podglądanie emerytów
– Jeśli masz programowalny termostat, już prawie jesteś użytkownikiem inteligentnego domu – mówi prof. Cook – Chcemy wyposażyć domy w łatwe do programowania systemy. Traktujemy mieszkanie jako jedną całość.
Prof. Cook wraz z zespołem inżynierów pracuje nad zastosowaniem sztucznej inteligencji w domach od rozpoczęcia pracy na Uniwersytecie Stanu Waszyngton w 2006 roku. Program pilotażowy, oprócz domów jednorodzinnych w różnych miejscowościach, obejmuje także 18 apartamentów w Seattle.
Są to mieszkania, gdzie żyją emeryci. Technologia okazała się nieodzowna w monitorowaniu starszych mieszkańców. Kamery rejestrują ruch, a komputer go analizuje i porównuje z wzorcem opracowanym na podstawie obserwacji. Zwolnienie poruszania się może świadczyć o postępującej demencji lub innej chorobie.