We Wrocławskim Parku Technologicznym 9 czerwca odbędą się warsztaty poświęcone możliwości współpracy przy budowie reaktora termojądrowego ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor) w prowansalskim Cadarache. Na bezpłatne warsztaty wszystkich zainteresowanych zaprasza Wrocławski Park Technologiczny SA oraz Instytut Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy.
Na południu Francji w 2008 roku rozpoczęła się już budowa prototypowego reaktora termojądrowego. Urządzenie, którego uruchomienie przewidziane jest na rok 2018, przez dziesięć lat będzie służyło jako eksperymentalna elektrownia. Naukowcy będą sprawdzali różne rozwiązania techniczne, które pozwoliłyby w przyszłości wykorzystywać fuzję nuklearną do produkcji energii elektrycznej.
– Reaktor posłuży do opanowania na skalę przemysłową reakcji fuzji lekkich izotopów wodoru deuteru i trytu. W trakcie reakcji powstają jądra helu, zostają uwolnione neutrony oraz energia, która będzie mogła służyć do wytworzenia energii elektrycznej – wyjaśnia prof. Maciej Chorowski, prezes zarządu Wrocławskiego Parku Technologicznego i łącznik programu ITER w Polsce. – Reakcje fuzji zachodzą jedynie w warunkach bardzo wysokich temperatur (ponad 100 mln st. Celsjusza). Reaktor jest pułapką magnetyczną plazmy, która nie może się stykać ze ścianami komory. Odpowiednie pola magnetyczne mogą zostać wytworzone jedynie poprzez nadprzewodnikowe magnesy chłodzone ciekłym helem o temperaturze -269 st. Celsjusza.
Fuzja jądrowa jest głównym źródłem energii gwiazd, np. naszego Słońca. Do wytworzenia energii w drodze fuzji wystarczą woda morska (deuter pozyskiwany jest z wody morskiej) oraz lit (lekki metal, z którego pozyskuje się tryt). No i oczywiście niezbędna jest jeszcze plazma o temperaturze ponad 100 mln stopni.
Celem warsztatów jest przygotowanie polskich firm do pozyskiwania kontraktów związanych z budową reaktora. Referentami będą osoby odpowiedzialne za zakupy i kontrakty w Europejskiej Agencji ITER – Fusion for Energy (F4E) z siedzibą w Barcelonie. Organizatorzy warsztatów zapowiedzieli m.in. uczestnictwo szefa działu zakupów Philippe’a Correa.