W jaki sposób przesyłać samemu sobie pliki z komputera na tablet lub smartfona? Przenoszenie danych na pamięciach USB w tym przypadku się nie sprawdza, bo tablety i smartfony rzadko pozwalają na podłączanie takich urządzeń. Można przez e-mail. Ale można prościej. Wystarczy pliki umieścić w wirtualnym folderze, do którego mamy dostęp z różnych urządzeń.
Pojemność takich dysków bywa różna, a w ramach promocji możemy powiększyć dostępne miejsce. A za kilka dolarów miesięcznie można również dokupić pojemność.
Dropbox, bezpłatnie 2 GB
Dropbox bezpłatnie 2 GB Jedna z najstarszych i najpopularniejszych usług tego typu oferuje jednak najmniejszą pojemność. Dostęp do swoich danych można uzyskać zarówno przez przeglądarkę (nie wymaga instalowania żadnych aplikacji na komputerze), jak i przez dedykowane programy na systemy Microsoft Windows, Apple Mac OS X i Linux. Są również aplikacje na urządzenia mobilne – na Androida, iOS (Apple iPhone i iPad) oraz na smartfony BlackBerry.
Google Drive, bezpłatnie 5 GB
Niedawno uruchomiona nowa usługa Google pozwala na łatwą synchronizację i pracę zespołową z plikami umieszczonymi na wirtualnym dysku. Można z niego korzystać przez przeglądarkę WWW, a także przez specjalne aplikacje dla Windows i Mac OS X. Z Google Drive na razie mogą korzystać użytkownicy tabletów i smartfonów z nowszymi wersjami systemu Android. Wersja dla urządzeń Apple'a ma się pojawić wkrótce.
Apple iCloud, bezpłatne 5 GB
Usługa jest zintegrowana z systemami Apple'a – Mac OS X oraz iOS. Umożliwia synchronizowanie dokumentów między komputerem i tabletem/smartfonem. Wykonuje m.in. kopie bezpieczeństwa, umożliwia odnalezienie zgubionego urządzenia przenośnego i wysyła do chmury zdjęcia. Treści kupione przez iTunes nie zmniejszają limitu pojemności.