Ogromna determinacja i chęć wprowadzania innowacyjnych metod sprawiła, że Islandczycy sięgnęli po potężne źródło energii, ukryte głęboko pod powierzchnią ziemi. Mowa o energii geotermalnej.

Sam pomysł wykorzystania tego konkretnego źródła energii odnawialnej nie jest żadną nowością. Jednak to Islandczycy dokonali rzeczy przełomowej, która zagwarantuje tani i praktycznie nieskończony dostęp do źródła prądu elektrycznego dla mieszkańców „wulkanicznej wyspy" i części kontynentalnej Europy.

Dzięki projektowi Iceland Deep Drilling Project udało się wykonać głęboki prawie 5-kilometrowy odwiert w północno-zachodniej Islandii (rejon Reykjanes). W miejscu tym przebiega Grzbiet Śródatlantycki, najdłuższy grzbiet śródoceaniczny na Ziemi, stanowiący naturalną granicę pomiędzy płytami tektonicznymi.

Wykonany odwiert jest najgorętszym tego typu otworem na świecie (inna specyfika niż odwierty katarskie i rosyjskie). Temperatury, jakie w nim panują, zaczynają się od 400, a kończą na 1000 stopni Celsjusza. Aktualnie prowadzona jest w tym miejscu budowa elektrowni geotermalnej, mogącej wyprodukować nawet 50 MW energii elektrycznej, co stanowi wartość 10-krotnie wydajniejszą niż tradycyjne elektrownie tego typu.

Wyprodukowany prąd będzie mógł zasilić 5000 gospodarstw domowych, a innowacyjna islandzka technologia może zostać wykorzystana w różnych rejonach świata.

Ponadto podczas odwiertów naukowcom udało się zdobyć do badań niezmiernie istotne rdzenie wiertnicze. Zmierzona w nich temperatura wynosiła w przybliżeniu 427 stopni Celsjusza. Oznacza to możliwość uzyskania w tym miejscu pary wodnej w stanie nadkrytycznym, o ciśnieniu 200 razy większym niż w atmosferze. Substancja nie posiada wtedy cech gazu ani cieczy. Pozwala za to przechowywać więcej ciepła niż jeden i drugi stan.

Obecnie człowiek zużywa coraz większą ilość energii. Poważny problem stanowi jej pozyskiwanie, które nie niszczy środowiska naturalnego. Dzięki Iceland Deep Drilling Project Islandczycy pokazali, że ogromne zasoby energii odnawialnej znajdują się właściwie na wyciągnięcie ręki.

Należy tylko odpowiednio je wykorzystać. Nie musi to być wyłącznie energia geotermalna. Pozostają przecież farmy fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe czy elektrownie wodne. ©?