Finał międzynarodowego konkursu odbędzie się 25 i 26 listopada w Krakowie, podczas konferencji Global Clean Air Summit poznamy zwycięzców. Autorzy najlepszego pomysłu otrzymają 100 tys. dolarów, z czego 75 proc. zostanie przeznaczone na wdrożenie rozwiązania w Krakowie.

Zespoły, które chcą wziąć udział w zawodach, mogą się zapisywać na jeden z pięciu półfinałów. Odbędą się one w: kalifornijskim Berkeley (3 października), Londynie (5 października), Warszawie (9 października), Bangalore (Indie, 16 października) i Hongkongu (18 października). Bezpłatnego zgłoszenia można dokonywać do 15 sierpnia 2017 r. na stronie www.smogathon.com/apply.

Do każdego z półfinałów zakwalifikuje się 10–12 zespołów. Będą one miały do pięciu minut na zaprezentowanie swojego rozwiązania, które jury oceni m.in. pod kątem realności wdrożenia, innowacyjności i wpływu na zniwelowanie zanieczyszczenia powietrza. W każdym z półfinałów zostaną wybrane dwa najlepsze zespoły. Organizatorzy sfinansują ich przyjazd na finał Smogathonu do Krakowa. Do finału dostaną się dwa projekty zakwalifikowane bezpośrednio ze zgłoszeń internetowych. Spośród finalistów wybrany zostanie jeden zwycięzca.

Do udziału w konkursie może aplikować każdy, kto ma pomysł na rozwiązanie antysmogowe.

— PAP Nauka w Polsce