Czy uzyskamy paliwo wodorowe na drodze biosyntezy?

Naukowcy podjęli próbę stworzenia urządzenia produkującego wodór na drodze fotosyntezy. Wynik próby nie jest w pełni satysfakcjonujący, ale kolejny krok został wykonany.

Aktualizacja: 29.11.2019 09:45 Publikacja: 29.11.2019 09:38

Czy uzyskamy paliwo wodorowe na drodze biosyntezy?

Foto: Shutterstock

Wodór wydaje się być przyszłością rynku energetycznego, w czasach walki o ograniczenie emisji dwutlenku węgla i pracy nad wydajnymi źródłami energii odnawialnej. Niestety, obecnie jego uzyskanie jest toksyczne i nieekonomiczne. Jego głównym źródłem jest gaz ziemny (np. 99% produkcji wodoru w USA).

Już od jakiegoś czasu naukowcy usiłują zaprząc mechanizmy biologiczne, aby stworzyć tanią metodę, opartą na biotechnologii, pozwalającą na produkcję wodoru. Kluczem jest enzymy o nazwie hydrogenaza. Są one naturalną maszynerią do wytwarzania i spalania gazowego wodoru. Enzymy te występują w dwóch odmianach:  żelazo-żelazo i nikiel-żelazo. Nowe badanie koncentruje się na tych pierwszych ponieważ, według naukowców, pracują szybciej. Enzym ten występuje w glonach, które w procesie fotosyntezy produkują wodór.

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Nowe technologie
Podcast „Rzecz w tym”: Czy jesteśmy skazani na bipolarny świat technologiczny?
Nowe technologie
Chińska rewolucja w sztucznej inteligencji. Czy Ameryka traci przewagę?
Materiał Promocyjny
Kod Innowacji - ruszył konkurs dla firm stawiających na nowe technologie w komunikacji z konsumentami
Nowe technologie
Niewykrywalny bombowiec strategiczny Sił Powietrznych USA odbył pierwszy lot
Nowe technologie
Co mówią kury? Naukowcy opracowali tłumacza, użyli sztucznej inteligencji