Według oficjalnych danych w miejscowości w 2017 roku mieszkało niespełna 1500 osób.

Czytaj także: Kolejne sycylijskie miasteczko broni się przed wyludnieniem. Domy za 1 euro

Teora to kolejna włoska miejscowość, która desperacko walczy z wyludnieniem. W innych miastach i wsiach władze lokalne zdecydowały się na sprzedaż niezamieszkałych domów za symboliczne euro. W tej miejscowości potencjalni, nowi mieszkańcy są "wabieni" darmowym mieszkaniem w wynajmowanych lokalach.

Władze miasteczka nie chcą sprzedawać domów, które mogłyby się stać domami wakacyjnymi, ale wolą stałych rezydentów.

Dlatego też zamierzają każdemu nowemu mieszkańcowi płacić 150 euro miesięcznie przez dwa lata, w ramach dofinansowania czynszu na wynajem domu. Średni czynsz w mieście to 200 euro. Nowi mieszkańcy miasteczka mają też inną możliwość - przyjąć 5 tys. euro na zakup domu, który jednak będą musieli wyremontować i w nim zamieszkać, na co najmniej trzy lata. Za 100-metrowy dom trzeba w tym mieście zapłacić 25 - 30 tys. euro.

Czytaj także: Sycylijskie miasto Cammarata rozdaje domy. Możesz mieć jeden całkiem za darmo

Jednak nowi rezydenci miasteczka muszą też spełniać jeden dodatkowy warunek - muszą mieć już, co najmniej jedno dziecko.

Stefano Farina, burmistrz miasteczka Teora, powiedział telewizji CNN, że nie wierzy, że sprzedaż domów za 1 euro zachęci kogokolwiek do zamieszkania w małej miejscowości na prowincji. Większość kupców urządzi tam sobie domy wakacyjne, a miasteczka nadal przez większą część roku będą świecić pustką. Władze Teora chcą natomiast tchnąć w miejscowość nowe życie - zapełnić szkołę, zapełnić domy i ulice.

Od tragicznego trzęsienia ziemi w 1980 roku miasteczko sukcesywnie pustoszeje. Średnio rocznie rodzi się dwójka dzieci, ale umiera 20 starszych osób. W mieście nie mieszka już nawet 1500 osób. Burmistrz chce odwrócić ten negatywny trend i odrodzić miasto, zasiedlając puste, odbudowane po trzęsieniu ziemi domy w centrum miasta. Większość z nich jest gotowa do zasiedlenia, mają pełne wyposażenie, w tym nawet meble.