– Są już wytyczne dla targów, solariów czy salonów piercingu, lecz nie możemy się doczekać wytycznych dla biur, o które apelujemy od miesiąca – mówi Monika Fedorczuk, ekspertka rynku pracy Konfederacji Lewiatan.

– Prace nad wytycznymi dla biur są na ostatniej prostej –poinformowało nas tuż przed długim weekendem biuro prasowe Ministerstwa Rozwoju. Firmy liczą, że ta ostatnia prosta będzie krótka, tym bardziej że w czerwcu nasili się skala powrotów do polskich biur.

Czytaj także: Witamy gabinety, żegnamy kuchnie?

Ostrożność firm

Według majowego badania CIONET, Deloitte i Vmware, które objęło szefów IT z ponad stu dużych i średnich przedsiębiorstw w Polsce, w co czwartym z nich pracownicy wrócili za biurka w maju, a 30 proc. planowało to w czerwcu. – Od 1 czerwca wprowadziliśmy zakaz pracy zdalnej, bo mamy bezpieczne biura. Po dwóch i pół miesiąca siedzenia w domu wracamy do pracy i bierzemy się za ratowanie firmy – mówił w niedawnej rozmowie z „Rzeczpospolitą" Jerzy Krzanow-ski, współwłaściciel Grupy Nowy Styl.

Jak jednak wynika z badania CIONET, Deloitte i Vmware, większość, bo osiem na dziesięć, dużych firm zakłada bardzo ostrożne, wieloetapowe wznowienie pracy w biurach. Nie sprzyjają jej ostatnie informacje o rosnącej liczbie zakażeń koronawirusem, no i brak wytycznych dla biur.

Czytaj także: Nowa normalność w biurowcach

W niedawnym sondażu Polskiego Forum HR 79 proc. firm wskazało przejrzyste i jasne wytyczne jako najpilniej potrzebne teraz wsparcie w zapewnieniu bez-piecznych warunków pracy w czasie pandemii. – Mimo że wiele instytucji publicznych opublikowało swoje rekomendacje, rozproszenie informacji i duży po-ziom ich ogólności nie dają pełnej wiedzy na temat możliwych i odpowiednich czynności zabezpieczających, które należałoby podjąć – zaznacza Olga Gierada-Jabłonka, członek zarządu PF HR i szefowa działu prawnego w ManpowerGroup w Polsce.

Obawy pracowników

Chociaż w ankiecie PFHR 85 proc. firm dobrze albo nawet bardzo dobrze oceniło swoje przygotowanie do zapewnienia bezpiecznych warunków pracy (zwłaszcza pod względem środków odkażających i ochrony osobistej), to nadal dużo wątpliwości budzi kwestia procedur dotyczących korzystania z przestrzeni wspólnych, dystansu w miejscu pracy czy zabezpieczenia stanowisk pracy.

Monika Fedorczuk przypomina, że Lewiatan już od początku pandemii apeluje o choćby ogólne zalecenia dotyczące bezpiecznej pracy w biurach. Firmy liczy-ły na nie w maju, gdy zaczęto odmrażać gospodarkę, a Ministerstwo Rozwoju rozesłało organizacjom pracodawców propozycje wytycznych dla biur. – Nasze uwagi przekazaliśmy 12 maja. Od tego czasu czekamy na ostateczną wersję, a sprawa jest coraz bardziej pilna, gdyż coraz więcej firm wznawia pracę w biurach. Na razie możemy im jedynie przekazać obietnice MR, że wytyczne wkrótce będą – dodaje Fedorczuk.

Tymczasem minister zdrowia Łukasz Szumowski stwierdził w środę, że będą pojawiały się kolejne ogniska pandemii i „na pewno w zakładach pracy ryzyko jest większe".

W badaniu firmy doradczej Algorithm Group, które w kwietniu objęło tysiąc pracowników biurowych, ponad czterech na dziesięciu z nich oceniło, że powrót do biura nie jest teraz dla nich bezpieczny. – Przygotowując scenariusz powrotu, firmy powinny skupiać się na tym, jak zapewnić swoim ludziom poczucie bezpie-czeństwa i zminimalizować ryzyko zarażenia w przestrzeni biurowej – zaznacza Jakub Zieliński, szef Zespołu Doradztwa ds. Środowiska Pracy w firmie JLL.