Serwis rp.pl/nieruchomosci wraz ze Stowarzyszeniem na rzecz Systemów Ociepleń (SSO) prowadzą akcję poradniczą dotyczącą ociepleń budynków. Czekamy na listy od czytelników (nieruchomosci@rp.pl), którzy nie wiedzą, jak i czym ocieplić dom.
Nasi eksperci podpowiadają, co zrobić, by obniżyć koszty ogrzewania nieruchomości. Spośród autorów nadesłanych listów eksperci z SSO wybierają osobę, do której pojadą i obejrzą jej dom. Udzielą darmowej porady, co zrobić, by budynek nie tracił energii.
Ostatnio eksperci oglądali dom naszych czytelników ze stołecznej Białołęki, którzy mieszkają w parterowym, 104-metrowym budynku z nieużytkowym poddaszem.
– To środkowy dom w zabudowie szeregowej. Jest zbudowany w technologii szkieletowej drewnianej, z zewnątrz pokryty sidingiem, oddany do użytku wiosną 1998 r. Jedynym nośnikiem energii jest prąd elektryczny – do ogrzewania, podgrzewania wody, gotowania itp. Średnioroczne zużycie prądu wynosi ok. 15,5–16,5 tys. kWh.
Dom jest ogrzewany płytowym fundamentem grzewczym. Jedynie duża sypialna zaadaptowana z garażu ma podokienny grzejnik elektryczny. Planujemy remont domu, przede wszystkim chcemy zmniejszyć jego energochłonność – napisali do nas czytelnicy. Skarżyli się m.in. na przemarzające, źle zamontowane okna. Zastanawiali się, czym ocieplić budynek.