Echo, Griffin i Signal stworzą nową platformę prywatnych akademików

Inwestorzy zapowiadają budowę w kilka lat sieci akademików liczących 5 tysięcy łóżek.

Publikacja: 06.03.2024 09:39

Echo, Griffin i Signal stworzą nową platformę prywatnych akademików

Foto: Mat. prasowe

Kilka miesięcy temu menedżerowie spółki Echo Investment zapowiadali możliwość wejścia na kolejny segment rynku living. Karty właśnie zostały odkryte. Echo wraz z Griffin Capital Partners i brytyjskim Signal Capital Partners stworzą w Polsce nową platformę prywatnych akademików. Echo będzie nadwornym deweloperem i będzie mieć 30 proc. udziałów w joint-venture. Celem jest stworzenie w ciągu 3-5 lat zasobu 5 tys. łóżek. 40-50 proc. finansowania ma pochodzić ze środków joint-venture, reszta to finansowanie dłużne. Echo podało, że jego wkład wyniesie do 31 mln euro.

Rodzina Griffina

Rynek prywatnych akademików w Polsce to nisza. Dziewięciu głównych usługodawców oferuje zaledwie 12,7 tys. łóżek. Największym graczem jest Student Depot, platforma licząca obecnie prawie 4,2 tys. łóżek z kolejnym tysiącem w budowie. Platforma została uruchomiona dekadę temu przez Griffin i amerykańskich partnerów kapitałowych. Obecnie należy do Kajima Europe.

Griffin jest akuszerem wielu nieruchomościowych platform inwestycyjnych w Polsce. Resi 4 Rent to największy gracz na rynku PRS, wynajmuje ponad 4 tys. lokali, niebawem zasób ma liczyć 10 tys. Echo Investment jest nadwornym budowniczym i ma 30 proc. udziałów - resztę kapitał amerykański. Kolejną platformą PRS jest Life Spot, która ma 1,5 tys. dostępnych lokali i celuje w portfel 5 tys. – mieszkania dla Life Spot buduje Murapol (buduje też dla Student Depot).

– Bazując na doświadczeniu zdobytym podczas rozwoju platformy Resi4Rent, Echo Investment wniesie do przedsięwzięcia wewnętrzne kompetencje budowlane i deweloperskie w zakresie dostarczania kom-fortowych przestrzeni mieszkalnych. Naszym celem jest stworzenie co najmniej 5 tys. miejsc dla studentów w ciągu najbliższych trzech do pięciu lat – powiedział Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment. - Pierwsze akademiki mają powstać w Warszawie i Krakowie i, zgodnie z założonym planem, zostaną udostępnione we wrześniu 2025 r. Te lokalizacje zostały już zabezpieczone, a my zidentyfikowaliśmy kolejne, które obecnie szczegółowo analizujemy. Dotyczą one m.in. lokalizacji w innych kluczowych ośrodkach akademickich, takich jak Wrocław, Trójmiasto czy Poznań. Będziemy traktować priorytetowo projekty wyróżniające się dostępnością, najwyższą jakością i zrównoważonym charakterem, a także bliskością uczelni – dodał.

Atrakcyjna nisza

Signal Capital Partners, z siedzibą w Londynie, zarządza aktywami o wartości 2,5 mld euro, koncentruje się na inwestycjach w sektorze korporacyjnym i nieruchomościowym na rynku europejskim. 

- Dynamicznie rozwijający się polski rynek PBSA (purpose built student accommodation) stanowi atrakcyjną okazję dla inwestora dysponującego wysoką płynnością do stworzenia nowej platformy w tym sektorze ze wsparciem doświadczonych, lokalnych parterów jakimi są Griffin Capital Partners i Echo Investment – skomentował Colman McCarthy, partner ds. inwestycji w nieruchomości w Signal Capital. - Sektor PBSA uzyskał już ugruntowaną pozycję na polskim rynku nieruchomości, jednak ta klasa aktywów nadal cechuje się dużym potencjałem do dalszego wzrostu dzięki atrakcyjnej ekonomice tego typu przedsięwzięć, wysokiemu wskaźnikowi obłożenia oraz niskiej wrażliwości na niekorzystne zjawiska ma-kroekonomiczne. Od strony popytowej polski rynek studencki należy do jednego z największych w Europie. Tworzy go ponad 1,2 mln studentów, z których ponad 100 tys. to studenci zagraniczni. Stanowią oni najszybciej rozwijającą się grupę, dla której studia w Polsce stanowią szansę uzyskania uznawanych na całym świecie kwalifikacji, a koszty, jakie muszą w związku z tym ponieść są nieporównywalnie niższe niż w ich krajach ojczystych. Istniejące akademiki przy uczelniach publicznych często nie spełniają oczekiwań studentów, ponieważ budynki, w których się mieszczą, są przestarzałe i nie mają wielu udogodnień, które są już standardem w PBSA. Obserwujemy ogromny niedobór nowoczesnych prywatnych akademików, a w obecnie istniejących prywatnych domach studenckich może znaleźć zakwaterowanie zaledwie 1,6 proc. studentów studiów stacjonarnych, czyli 5 –10 razy mniej niż w miastach Europy Zachodniej. To tworzy dobry grunt pod szybki rozwój naszej nowej platformy – dodał.

- Mocno wierzymy w sektor mieszkaniowy i jesteśmy przekonani, że przed nim jeszcze wiele lat stabilne-go wzrostu. Naszą ambicją jest ponowne wykreowanie wiodącej na polskim rynku platformy PBSA. Jesteśmy przekonani, że Signal Capital to odpowiedni partner, który podziela naszą wizję szybkiego i konsekwentnego wykorzystania niedostatecznej podaży na rynku PBSA. Echo Investment to z kolei najlepszy polski deweloper, który oferuje najwyższej jakości, zrównoważone lokale w budynkach zlokalizowanych w tętniących życiem centrach miast, a także świadczy kompleksowe usługi odpowiadające na potrzeby studentów – powiedział Nebil Senman, współwłaściciel i partner zarządzający w Griffin Capital Partners.

Uruchomienie platformy wymaga m.in. zgody organów antymonopolowych.

Państwo też rusza z inwestycjami

Brak odpowiedniej bazy mieszkaniowej dla rodzimych i zagranicznych studentów to istotny problem naszego rynku nieruchomości. Nie tylko miejsc jest za mało, gros publicznego zasobu to przestarzałe budynki. Za inwestowanie w domy akademiki chce się zabrać rząd. Ministerstwo nauki ma w tym miesiącu złożyć projekt ustawy o wsparciu budowy i remontu domów studenckich z Funduszu Dopłat przy BGK. Pozwoli to jednocześnie zwolnić część mieszkań, które studenci wynajmują z braku akademików.

- Według GUS w Polsce kształci się ponad 1,2 mln studentów, w tym ponad 105 tys. z zagranicy. Na miejsce w uczelnianym akademiku może liczyć przeciętnie tylko dziewięć na sto osób. 444 akademików w całym kraju może przyjąć zaledwie 115 tys. żaków. W praktyce miejsc w akademikach może być nawet o 30 tys. mniej z powodu fatalnego stanu technicznego budynków. Wprawdzie dochodzą miejsca w prywatnych akademikach, ale jest ich jeszcze niewiele – mówił nam niedawno Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl.

Kilka miesięcy temu menedżerowie spółki Echo Investment zapowiadali możliwość wejścia na kolejny segment rynku living. Karty właśnie zostały odkryte. Echo wraz z Griffin Capital Partners i brytyjskim Signal Capital Partners stworzą w Polsce nową platformę prywatnych akademików. Echo będzie nadwornym deweloperem i będzie mieć 30 proc. udziałów w joint-venture. Celem jest stworzenie w ciągu 3-5 lat zasobu 5 tys. łóżek. 40-50 proc. finansowania ma pochodzić ze środków joint-venture, reszta to finansowanie dłużne. Echo podało, że jego wkład wyniesie do 31 mln euro.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu