Czeska grupa Crestyl stała się jedynym udziałowcem Spravii, dewelopera mieszkaniowego. W 2021 r. Crestyl do spółki z Cornerstone Partners kupił Spravię – wówczas Budimex Nieruchomości – za 1,5 mld zł od giełdowego Budimeksu.

- Transakcja sprzed dwóch lat była kamieniem milowym w rozwoju Crestylu i naszym pierwszym krokiem za granicą. Jednocześnie potrzebowaliśmy lokalnego partnera, który dobrze zna polski rynek. Uzgodniliśmy z Cornerstone Partners, że we właściwym czasie przejmiemy pełną kontrolę nad Spravią jako inwestor strategiczny. Teraz, gdy skonsolidowaliśmy własność, skupimy się na współdziałaniu, które przyniesie korzyści w obu krajach. Polska spółka jest kluczową w naszym biznesie – chcemy, aby dynamicznie się rozwijała i będziemy ją w tym wspierać - skomentował Omar Koleilat, współzałożyciel i dyrektor generalny Grupy Crestyl.

- Spravia ma długą historię. Crestyl posiada know-how i specjalistyczną wiedzę w zakresie projektów wielofunkcyjnych. Wykorzystamy nasze doświadczenie w tym segmencie oraz wiedzę projektową i architektoniczną na polskim rynku nieruchomości, aby rozszerzyć zakres działalności również poza tradycyjne projekty mieszkaniowe – dodał Simon Johnson, dyrektor operacyjny Grupy Crestyl.

Spravia w ciągu trzech kwartałów br. sprzedała 573 lokale, a w całym 2022 r. 966. Jest obecna w sześciu polskich miastach: Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu i Gdyni. Realizuje obecnie 16 inwestycji. Crestyl rozwija ponad 15 obiektów w Czechach.