Ożywienie w warszawskich biurowcach

W pierwszej połowie roku oddano w stolicy trzy biurowce. Znaczącego wzrostu podaży można się spodziewać w 2025 roku – prognozuje firma doradcza Savills.

Publikacja: 19.07.2023 13:40

Studio - kompleks biurowy firmy Skanska Property Poland w rejonie ronda Daszyńskiego w Warszawie

Studio - kompleks biurowy firmy Skanska Property Poland w rejonie ronda Daszyńskiego w Warszawie

Foto: Mat.prasowe

Savills podaje, że w pierwszym półroczu całkowite zasoby warszawskiego rynku biurowego to 6,25 mln mkw. W tym czasie oddano do użytku trzy nowe biurowce. Największy - The Park 9 firmy White Star Real Estate oferuje 11 tys. mkw. powierzchni.

Biura w budowie

- W budowie jest niemal 250 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej – podają autorzy raportu Savillsa. - W 2023 roku rozpoczęto budowę m.in. pierwszego etapu wielofunkcyjnego kompleksu Towarowa 22 (Echo Investment, 31 tys. m kw.) oraz The Form (Lincoln Property, 28 tys. mkw.).

- W kolejnych latach będą oddawane m.in.The Bridge (Ghelamco, 45 tys. mkw.), następny etap kompleksu Studio (Skanska Property Poland, 24 tys. mkw.) oraz Upper One (Strabag Real Estate, 35,9 tys. mkw.) w miejscu budynku Atrium International, którego rozbiórka dobiega końca – podają analitycy. - Ożywienie aktywności deweloperów w 2025 r. może sprawić, że na rynek trafi nawet ponad 300 tys. mkw. nowej powierzchni.

Popyt na biura

W pierwszym półroczu wynajęto w Warszawie nieco ponad 325 tys. mkw. biur, co oznacza spadek o 32 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Nowe umowy najmu obejmują 57 proc. wynajętej powierzchni (43 proc. w 2022 r.). Renegocjacje stanowiły 35 proc. (39 proc. w 2022 r.), podczas gdy ekspansje i przednajem tylko po 4 proc. (odpowiednio 8 i 10 proc. w 2022 r.).

Oznaki odbicia

- Po wyhamowaniu aktywności deweloperów w ostatnich dwóch latach, na rynku mamy pierwsze oznaki zbliżającego się odbicia – komentuje Daniel Czarnecki, dyrektor działu powierzchni biurowych (reprezentacja właściciela) w firmie doradczej Savills. - Zanim jednak najemcy znów będą mogli wybierać wśród nowo oddanych biurowców, nadal będziemy odnotowywać liczne renegocjacje lub relokacje do istniejących, oferujących wolną powierzchnię budynków o odpowiednim standardzie – dodaje.

Ile za biuro

Z danych Savillsa wynika, że na koniec czerwca tego roku współczynnik niewynajętej powierzchni biurowej w Warszawie wyniósł 11,4 proc. To o 0,5 pkt mniej, licząc rok do roku. Miesięczne stawki najmu w najbardziej prestiżowych lokalizacjach strefy centrum utrzymały się na poziomie 22,5-25,5 euro za mkw. miesięcznie, a na Służewcu na poziomie 13 -15 euro za mkw. biur. Najemcy muszą się jednak liczyć z rosnącymi kosztami opłat eksploatacyjnych.

- Zgodnie z prognozowanymi w zeszłym roku podwyżkami opłat eksploatacyjnych, w nowoczesnych budynkach biurowych w Warszawie zaczęły one przekraczać 30 zł za mkw. miesięcznie, a zdarzają się również stawki powyżej 35 zł – podaje Krzysztof Sakierski, dyrektor działu doradztwa strategicznego w firmie Savills. - Najemcy coraz częściej decydują się na dokładną analizę tych kosztów, zarówno w zajmowanych już biurach, jak i tych do których planują się przenieść, szukając oszczędności - zaznacza. 

Savills podaje, że w pierwszym półroczu całkowite zasoby warszawskiego rynku biurowego to 6,25 mln mkw. W tym czasie oddano do użytku trzy nowe biurowce. Największy - The Park 9 firmy White Star Real Estate oferuje 11 tys. mkw. powierzchni.

Biura w budowie

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Vibe z wiechą. Muzyczny biurowiec na ostatniej prostej
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Nieruchomości
Business Link rośnie we Wrocławiu. Zielone biura w Centrum Południe
Nieruchomości
Elastyczne biura. Mindspace w Skylinerze już otwarty
Finanse
Ekobiuro to sposób na oszczędności
Nieruchomości
Biura w Warszawie. Presja na czynsze