Jednokondygnacyjny dom z użytkowanym poddaszem wybrał w ubiegłym roku co drugi budujący dom inwestor. 31 proc. zdecydowało się na parterowe obiekty bez poddasza – podaje serwis Oferteo.pl.

18 proc. respondentów zdeklarowało, że budowało domy jednopiętrowe. 1 proc. inwestorów zdecydował się na budynki z dwoma lub większą liczbą pięter. - Porównując te wyniki z poprzednimi edycjami raportu o budowie domów w Polsce, widać, że Polacy coraz rzadziej decydują się na większą liczbę kondygnacji, a odsetek budynków dwupiętrowych lub wyższych zmalał w porównaniu z poprzednią edycją badania o 6 pkt proc. – mówią analitycy serwisu.

W nowoczesnych projektach domów coraz rzadziej pojawiają się piwnice. – Zaledwie 8 proc. nowo wybudowanych w ubiegłym roku domów było podpiwniczonych – wskazują autorzy raportu. Na budowę garażu zdecydowało się 53 proc. inwestorów.

Z badania wynika, że zaledwie 13 proc. nowych budynków nie ma tarasu ani balkonu. Na sam taras zdecydowało się 62 proc. respondentów. Co dziesiąta osoba zdeklarowała, że jej dom ma balkon. Natomiast 15 proc. to domy i z tarasami, i z balkonami.

Dane pochodzą z badania przeprowadzonego techniką CAWI na potrzeby raportu o budowie domów w Polsce sporządzonego serwis Oferteo w styczniu tego roku. Próba badawcza to 465 osób, które w 2022 roku budowały dom.