Ceny mieszkań zmieniają się z miesiąca na miesiąc. Gdzie padły rekordy?

Po miesiącu niewielkich spadków przychodzą niewielkie wzrosty cen. Potem – znów spadki – wynika z raportu Expandera i Rentier.io.

Publikacja: 28.03.2023 12:39

Ceny mieszkań zmieniają się z miesiąca na miesiąc. Gdzie padły rekordy?

Foto: Fotorzepa/R.Gardziński

Z analiz wynika, że w lutym ceny mieszkań wzrosły średnio o 1,4 proc., miesiąc do miesiąca. - W porównaniu z majem ubiegłego roku wciąż były niższe o 1,2 proc. Na rynku kredytów hipotecznych po okresie załamania popytu sytuacja powoli zaczyna się poprawiać – wskazują autorzy raportu Expandera i Rentier.io. - Dzięki złagodzeniu przez KNF warunków oceny zdolności kredytowej kredytobiorców, część klientów może wziąć kredyt większy o 100 tys. zł. A od lipca ma zacząć działać program „Bezpieczny kredyt 2 proc.", w którym dopłaty mają wynosić nawet 216 tys. zł.

Większy wybór

Analitycy Expandera i Rentier.io zwracają uwagę na nieustanne zmiany cen mieszkań. - W listopadzie spadły, w grudniu wzrosły, w styczniu ponowie spadły, a lutym znów wzrosły - wskazują. - Trzeba jednak dodać, że są to niewielkie zmiany i tak naprawdę w ciągu ostatnich 12 miesięcy niemal się nie zmieniły. To efekt wprowadzenia ustawowych wakacji kredytowych. Bez nich wiele osób, które zaciągnęły kredyty w ostatnich latach, nie poradziłoby sobie ze spłatą rat, które w wielu przypadkach wzrosły mniej więcej dwukrotnie. Takie osoby zostałyby zmuszone do szybkiej sprzedaży mieszkania lub domu, co wymagałoby znacznego obniżenia ceny. Wakacje kredytowe pozwoliły znacząco zmniejszyć wydatki związane z kredytem, co zapobiegło wyprzedaży mieszkań – podkreślają.

Dodają, że choć ceny są zbliżone do tych sprzed rokiem (plus 2 proc., r./r.), to z punku widzenia kupującego, który ma gotówkę, dzisiejsza sytuacja jest o wiele lepsza niż wiosną 2022 r. – Ofert sprzedaży mieszkań w badanych przez nas miastach jest o 14 proc. więcej (wzrost z 99,5 tys. do 113,6 tys.). Jest więc znacznie większy wybór. Nieporównywalnie większe są też możliwości negocjacji ze sprzedającymi nieruchomości – podkreślają autorzy raportu.

Realnie jest taniej

- Nominalne ceny mieszkań w lutym były wyższe niż przed rokiem średnio o 2 proc. Warto jednak dodać, że w tym czasie inflacja (wzrost cen koszyka dóbr i usług) wyniosła aż 18,4 proc. Wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło przeciętnie o 13,6 proc. W tym kontekście można więc powiedzieć, że realne ceny mieszkań znacząco spadły – zaznaczają analitycy. - Trzeba jednak dodać, że jeśli mieszkanie zostało kupione z myślą o wynajmie, to pocieszeniem może być to, że aż o 25 proc., licząc rok do roku, wzrosła przeciętna kwota, jaką można uzyskać z tego tytułu.

- Choć przeciętne zmiany cen są niewielkie, to są pewne wyjątki. We Wrocławiu i Sosnowcu ceny wzrosły na tyle, że zostały tam ustanowione nowe rekordy. W tym pierwszym mieście przeciętna cena mkw. mieszkania wynosi już 10,6 tys. zł za mkw., czyli o 6 proc. więcej niż przed rokiem. W Sosnowcu jest to ponad 6,4 tys. zł co oznacza wzrost o 8 proc. Warto też zwrócić uwagę na Rzeszów, gdzie w lutym przeciętna cena co prawda minimalnie spadła, ale wciąż jest o 9 proc. wyższa niż przed rokiem.

Expander i Rentier.io

Na drugim biegunie jest Radom, gdzie ceny są już o 4 proc. niższe niż przed rokiem. W Gdynia ceny spadły o 3 proc. r./r., a w Toruniu o 2 proc. r./r. - Choć w ujęciu realnym (uwzględniając inflację) ceny mieszkań nadal będą spadały, to spadki cen nominalnych prawdopodobnie już za chwilę się skończą. Z jednej strony będzie wpływał na to odradzający się popyt. Początkowo napędzany przez program „Bezpieczny kredyt 2 proc.", a w przyszłym roku potencjalnie także przez obniżki stóp procentowych – oceniają autorzy raportu. - Z drugiej strony mamy kwestię kosztów budowy nowych mieszkań. Co prawda ceny części materiałów budowlanych zaczęły wreszcie spadać (np. niektóre produkty ze stali), to jednocześnie znacząco podrożały materiały z takich kategorii jak cegły, cement i beton. Wciąż rosną też wynagrodzenia pracowników. Trudno więc mówić o tańszej budowie mieszkań. W rezultacie ceny w najbliższym czasie będą stabilne, a w niektórych miastach mogą nawet nieco wzrosnąć – przewidują.

Analitycy zauważają też wzrost popytu na rynku kredytów hipotecznych, na co wpływ miało złagodzenie rekomendacji KNF dotyczącej oceny zdolności kredytowej klientów.

Nieruchomości
Gdzie na wynajmie można zarobić najwięcej
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Nieruchomości
100 tysięcy złotych za metr mieszkania
Nieruchomości
Deweloper poczeka na pieniądze
Nieruchomości
Tani kredyt pozwoli na mieszkanie większe o połowę
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Nieruchomości
Mieszkaniowe długi Polaków
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych