Officyna ekologiczna i platynowa

Drugi biurowiec w gdańskim kompleksie przy alei Grunwaldzkiej dostał certyfikat LEED na najwyższym poziomie – platinum. Taką ekoodznakę ma też pierwszy obiekt w Officynie.

Publikacja: 06.11.2022 13:51

Officyna ekologiczna i platynowa

Foto: Mat. prasowe

Gdańską Officynę tworzą dwa budynki biurowo-usługowe. Drugi etap inwestycji, który dostał właśnie platynową odznakę, to pięciokondygnacyjny biurowiec o powierzchni najmu niemal 7,3 tys. mkw., z podziemną halą garażową. Na IV piętrze powstał taras - miejsce odpoczynku dla pracowników.

– Ten kameralny biurowiec to oferta przede wszystkim dla mniejszych i średniej wielkości firm – mówią przedstawiciele dewelopera, firmy Torus.

Projekt inwestycji przygotowała pracownia APA Wojciechowski Trójmiasto. - Drugi etap Officyny - położony w głębi działki kameralny budynek biurowy, został wpisany w zabudowę Wrzeszcza. Na szczególną uwagę zasługuje łącznik pomiędzy budynkami. Mogą one funkcjonować zarówno razem, jak i niezależnie od siebie – mówi cytowany w komunikacie Dżafar Bajraszewski, architekt i partner w APA Wojciechowski Architekci.

Biurowiec dostał właśnie certyfikat LEED na najwyższym poziomie – Platinum. Oznacza to, że jest energooszczędny, wykonany z przyjaznych dla człowieka materiałów. 25 proc. materiałów budowlanych użytych do budowy biurowca to surowce wtórne. 87 proc. materiałów jest pochodzenia regionalnego.

Dla firmy Torus jest to szósty tego typu certyfikat na platynowym poziomie - wcześniej uzyskały go cztery budynki kompleksu Alchemia w Gdańsku i pierwszy etap Officyny.

LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) to system wielokryterialnej oceny budynków. W procesie certyfikacji ocenie podlega min. usytuowanie budynku, działka, użyte materiały, zużycie energii elektrycznej i wody, jakość powietrza wewnątrz budynku i aspekty zdrowotne, innowacyjność projektu, wpływ na środowisko naturalne. „Platynę" zdobyło do tej pory prawie 70 budynków w Polsce. Dziewięć z nich znajduje się w Trójmieście.

Finanse
Wakacje czynszowe, fit-outy i logo firmy na budynku
Nieruchomości
Tysiące metrów biur dla firm
Nieruchomości
Rynek chce nowych biur
Nieruchomości
Kreo w Krakowie z wiechą
Akcje Specjalne
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Nieruchomości komercyjne
Biuro w trybie ekologicznym
Nieruchomości
Rośnie popyt na biura w Warszawie