Niemal 2 tysiące nieruchomości luksusowych i premium, wycenionych na minimum 1 milion złotych każda, trafiło w 2016 roku do nowych nabywców, a łączna kwota transakcji kupna-sprzedaży w tym okresie szacowana jest na ponad 3,6 mld zł. Tak wynika z raportu „Luxury Realty Map", przygotowanego przez Poland Sotheby's International Realty.

Dane tej firmy mówią, że wartość rynku nieruchomości luksusowych wzrosła w 2016 roku - w stosunku do 2012 roku - o 40 proc.

Jaki jest potencjał?

Z raportu „Luxury Realty Map" (opracowanego m.in. na podstawie cen transakcyjnych Cenatorium ) wynika, że w 2012 roku w Polsce doszło do sprzedaży 1,4 tys. nieruchomości premium i luksusowych. Zapłacono za nie 2,5 mld zł. Kolejne lata były znacząco lepsze w porównaniu do wyniku sprzed pięciu lat: począwszy od 3,1 mld zł - w 2013 roku, i niemal 3,3 mld zł - w 2014, przez 4,2 mld zł - w 2015 roku, po 3,6 mld zł - w 2016 roku.

Od 2012 do 2016 roku średnio, rocznie aż 1815 nieruchomości w Polsce - klasyfikowanych jako luksusowe i premium - znajdowało nabywców. Od trzech lat liczba transakcji jest wyższa od średniej i stale rośnie.

- W ciągu najbliższych pięciu lat, a zwłaszcza między 2017 a 2020 rokiem, liczba nowych nieruchomości, które zostaną oddane do sprzedaży, jak też coraz większa skłonność Polaków do inwestycji na tym rynku, sprawią, że ta branża będzie rosnąć - prognozuje Arkadiusz Wojciechowski, partner zarządzający Poland Sotheby's International Realty.

Dodaje jednak, że polski rynek nieruchomości luksusowych i premium nadal jest rynkiem wschodzący, zarówno pod względem liczby, jak i wartości realizowanych na nim transakcji. - Swoją dojrzałość osiągnie najwcześniej w ciągu kolejnych 10 lat, dając nam w tym czasie doskonałą przestrzeń do dalszego rozwoju - zapowiada Wojciechowski.

Przybywa milionerów?

Podobnie, jak w przypadku Wielkiej Brytanii czy USA, polski rynek nieruchomości premium i luksusowych skoncentrowany jest wokół kilku największych miast, choć koniunkturę zdecydowanie nakręca Warszawa - twierdzą pośrednicy.

Dane Poland Sotheby's International Realty wskazują, że połowa transakcji domami i mieszkaniami z wyższej półki przypada właśnie na stolicę. W wielkiej piątce znalazły się ponadto: Wrocław, Trójmiasto, Kraków i Poznań, które - łącznie z Warszawą - generują 75 proc. sprzedaży nieruchomości o wartości powyżej 1 miliona złotych.

- Dynamika regionalnych rynków nieruchomości premium i luksusowych jest różna, a jego analiza zależy przede wszystkim od progu ceny metra kwadratowego, powyżej której można mówić o nieruchomościach definiowanych jako premium i luksusowe w danym mieście - zwraca uwagę Piotr Śliwka, partner zarządzający Poland Sotheby's International Realty.

Jego zdaniem kluczowe jest to, że rynek nieruchomości luksusowych rośnie z roku na rok.